Öcalan konusunda AİHM'ye "Çakal Carlos" hatırlatması

Öcalan konusunda AİHM'ye
  • Giriş : 07.04.2008 / 12:04:00

Öcalan'ın cezaevi koşulları konusunda AİHM'ye, ünlü terörist Carlos'un bir hücrede yattığı örnek gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öcalan'ın cezaevi koşulları konusunda karar verecek olan AİHM'ye, Öcalan'ın bir başka cezaevinde yaşamının tehlikede olacağı anlatılıp, ünlü terörist Carlos'un da Fransa'da bir hücrede yattığı örnek gösterildi.

Öcalan için 'Çakal Carlos' savunması

Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yargılanma sürecine yönelik başvurusunu reddeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) şimdi Öcalan'ın cezaevi koşulları ile ilgili kararını verecek. Öcalan'ın 2003 yılından itibaren "tecrit, ağırlaştırılmış müebbet hapis, avukatlarıyla görüşmelerinin kayıt altına alınması ve sağlık koşulları" ile ilgili yaptığı 4 başvuru birleştirildi.

AİHM, kararını 15 Nisan'da verecek. Öcalan'ın "bilinçli ve sistematik bir şekilde ağır tecrit, izolasyon ve işkenceye maruz bırakıldığı, sağlık sorunlarına müdahale edilmeyerek, yaşam hakkının giderek ortadan kaldırıldığı" iddiasıyla AİHM'ye yaptığı başvuruya, Ankara ilginç bir savunmayla yanıt verdi.

Türkiye'nin 3 ay önce gönderdiği savunmasında Öcalan'ın tecrit edilmediği ancak bir başka hapishanede yaşam güvenliğinin sağlanamayacağı belirtilerek Fransa'da tek başına bir hücrede tutulan Çakal Carlos örnek gösterildi. Öcalan'ın "tehlikeli" olduğu ve bir başka cezaevinde yaşamının güvence altında olmayacağı belirtilen savunmada, asıl adı Ilich Ramirez Sanchez olan Carlos'un da bir hücrede cezasını çektiği vurgulandı.

Carlos'un hücre hapsine karşı AİHM'ye yaptığı başvurunun reddedildiği anımsatılan savunmada Öcalan'ın başka bir cezaevinde yaşam güvenliğinin olmayacağı belirtildi. Öcalan'ın avukatlarından İbrahim Yıldız ise Türkiye'nin savunmasına yanıtlarını geçtiğimiz ay AİHM'ye ilettiklerini söyledi.

Avukatlar yanıtta hükümetin savunmasının gerçekleri yansıtmadığını, hukuka aykırı olarak Öcalan'ın tecrit altında tutulduğu iddiasını tekrarladı. Yıldız'ın verdiği bilgiye göre yanıtta ayrıca Öcalan ve Carlos arasında doğrudan bağlantı kurulamayacağı, Carlos'un ailesinden bazı bireylerle ve başka tutuklularla da görüştüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious