'Öcalan Merkezi' kapatıldı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Türkiye nota verdi, Bağdat'taki sözde "Öcalan Merkezi" kapatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugünün bir diğer önemi de elikanlı örgüt PKK Türkiye'deki ilk eyleminin 15 Ağustos 1984'de gerçekleştirmişti.
İki yönetim arasında uzun zamandan beri süren görüşmelerin ardından Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerler Kültür Bakanlığı'ndan aldıkları resmi yazı ile 'Öcalan Kültür ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi"ni kapattı. Bugün Saat 11.00 sıralarında İçişleri Bakanlığı'na bağlı 100 Irak askeri, "Öcalan Kültür ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi"ni kapatarak kırmızı ibareli bir yazıyı kurumun kapısına astı. Ardından kurumun kapısı mühürlendi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye yakın kaynaklar merkezin Türkiye'nin isteği üzerine kapatıldığını belirtti.

Ankara temmuz ayında, "Öcalan Kültür Merkezi" isimli büro ile ilgili olarak Irak yönetimine "nota" vermişti. Ankara, Bağdat yönetiminden söz konusu terör örgütü bürosunun kapatılmasını istemişti. Türk Büyükelçiliği'ne yalnızca 500 metre mesafede bulunan büronun, terör örgütü tarafından, siyasi propaganda, teröristlerin yurtdışına çıkışı ve Bağdat'ta tedavi gören militanların takibi amacıyla kullanıldığı belirtiliyordu.

Irak yönetimi iki gün önce terör örgütü PKK'nın başkent Bağdat'taki bürolarını kapatma kararı aldığını ve örgütün faaliyetlerini yasakladığını açıklamıştı. Irak hükümeti, ilk somut adım olarak da PKK'nın Irak'taki siyasî uzantısı Demokratik Çözüm Partisi'nin (PÇDK) başkent Bağdat'ın en işlek yerlerinden olan Filistin caddesindeki bürosunu kapatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious