'Öcalan' polemiği kızışıyor

'Öcalan' polemiği kızışıyor.18733
  • Giriş : 01.07.2007 / 18:17:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 18:32:42

MHP lideri Devlet Bahçeli ile Ak Parti arasındaki 'Öcalan' polemiği kızışıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum mitinginde Başbakan Erdoğan'a yüklenerek 'Öcalan'ı neden asamadınız? Yoksa asacak ip mi bulamıyorsun? Al sana ip, as." diyen MHP lideri Devlet Bahçeli ile AK Parti arasındaki polemik kızışıyor.

Bahçeli'nin sözlerine bugün ilk cevap Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'den geldi. Abdullah Gül, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında Bahçeli'ye 'Mahkeme kararını verdiğinde Türkiye'de ip yok muydu?' diye sordu. Erdoğan'da Bahçeli'ye Mersin'den cevap verdi "Senin döneminde idam da serbestti, madem o kadar mahirdin sen niye asmadın?" diye sordu.

Bahçeli'ye bir başka suçlama da partisinin eski bakanlarından Enis Öksüz'den geldi. Eski MHP'li bakan Enis Öksüz eski genel başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirdi. Öksüz "Bebek katili Apo'yu asamadın, millete verdiğin hiçbir sözü yerine getirmedin" dedi.

GÜL'DEN BAHÇELİ'YE YANIT: MAHKEME KARARINI VERDİĞİNDE TÜRKİYE'DE İP YOK MUYDU?

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Erzurum mitinginde yaptığı açıklamalara sert cevap verdi. Abdullah Gül, mitingde kürsüden ip satan Bahçeli'nin bu davranışını kendisine yakıştıramadığını belirterek, "Mahkeme idam kararını verdiğinde Türkiye'de ip yok muydu? Bunlar siyaset değil" diye konuştu.

Beştepeler mesire alanında halkın da izlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendiren Abdullah Gül'ün hedefinde CHP ve MHP'nin genel başkanları vardı.

Bahçeli'nin Erzurum mitinginde söyledikleri ve kürsüden ip atmasını değerlendiren Bakan Abdullah Gül, "Dün gelişen hadisede gerçekten Sayın Bahçeli'ye söylediklerini hiç yakıştıramadım. Dün söylediği şeyleri üzüntü ile takip ettim" diye konuştu. 'Sözüm ona bizler mi acaba idamı engellemişiz. Sanki biz o zaman iktidardaydık' diyen Gül, Bahçeli'ye yönelik sert eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Sanki İmralı'daki mahkeme Abdullah Öcalan'a idam cezasını verdiğinde, idam kararını verdiğinde bizler başbakandık. Başbakan yardımcısıydık. Dışişleri bakanıydık. O idamı uygulamayanlar, bekleyenler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını bekleyenler, ondan sonra Anayasa değişikliğini bekleyenler kimlerdi? Açın meclis zabıtlarına bakın. Kimlerin imzası var. Bizlerin imzası mı var? Üstelik biz muhalefetteyiz. Bunlara biz hiç yakıştıramadık. Böyle millete hizmet olmaz. Böyle siyaset olmaz. Yalanla, dolanla seçim de kazanılmaz. Halen o zamanın suçluluğunu hissediyorlar. Gördüğüm kadarıyla Erzurum'da ip fırlatıyorlar. O zaman ip yok muydu. Soruyorum ben şimdi. Mahkeme idam kararını verdiğinde Türkiye'de piyasada ip yok muydu. Bunlar iyi siyaset değil. İyi şeyler değil. Bunlar siyasetin ve seçim meydanlarının malzemesi olmaması gerekir."

ERDOĞAN'DAN BAHÇELİ'YE YARGI KARARINI VERDİĞİ ZAMAN İKTİDARDAYDIN İP YOKSA MİLLET SANA İP GÖNDERİRDİ

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirerek, ''Erzurum'da gayet de aktörlük yönü var, elinde iple dolaşıyor, bana ip gönderiyor, 'al da idam et' diyor. Bu kadar mahirdin de sana teslim ettikleri zaman yasalar, kanun, yargı ne ise yargı kararını verdiği zaman iktidardaydın ip yoksa millet sana ip gönderirdi, bu işi halletseydin ya niye etmedin'' dedi.

Erdoğan, partisince Mersin Metropol Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. 22 Temmuzun çok önemli olduğunu anlatan Erdoğan, bazı siyasi partileri eleştirdi.

Başbakan Erdoğan, şehit cenazelerinde yaşanan olaylara değindiği konuşmasında, MHP'yi eleştirerek, ''onlar özellikle bizim ulvi değerlerimizi ayaklar altına aldılar, peygamberlik makamından sonra en yüksek makam olan şehitlik makamını bile siyasi istismar aracı yaptılar'' dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

''Bizim cenazelerimizde yaygara yoktur. Bağırıp çağırma yoktur. Bizim cenazelerimizde sessizliktir, suhulettir esas olan ama bunlar malum işaretleri ile birlikte camilerin avlularına geliyorlar. Buradan acaba kaç tane oy toplarız diye bunun hesabını yapıyorlar. Yani insani ve İslami görevi yapmaya değil, caminin avlusunda siyaset yapmaya geliyorlar.''

-''BU İŞİ HALLETSEYDİN YA NİYE ETMEDİN''-

Camilerin aslında dayanışma, birlik ve beraberlik alanları olması gerektiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''AK Parti, bir şehidimizin kanını 550 milletvekiline değişmez, bunu böyle bilin. Şimdi çıkmış, bakıyorsunuz yalancı pehlivanlar gibi... Dün Erzurum'da gayet de aktörlük yönü var, elinde iple dolaşıyor. Bana ip gönderiyor, 'al da idam et' diyor. Bu kadar mahirdin de sana teslim ettikleri zaman yasalar, kanun, yargı ne ise yargı kararını verdiği zaman iktidardaydın ip yoksa millet sana ip gönderirdi. Bu işi halletseydin ya niye etmedin.

Şu anda bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Artık idamların, ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürüldüğü bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir dönemde ip atmak, kanunlara ne kadar uzak olduğunun da bir gereğidir. Bunlardan da haberi yok. Ne gelişiyor, ne bitiyor haberi yok. Niye? Ankara'ya mahkum olan bir anlayıştan başka bir şey beklenmez. Bakın ben dedim ki, 'Ankara'nın doğusunda, güneydoğusunda bir iki vilayetin dışında bir yere gidemez' dedim. Bir tanesine gitti şimdi. Daha başkasına bakalım, seçip nereye gidebilecek. Ama bu arada da gaza gelmiş olabilir.''

ESKİ BAKANINDAN DEVLET BAHÇELİ'YE ŞOK 'ÖCALAN' SUÇLAMASI

Mersin Demokrat Parti(DP) 1. sıra adayı eski MHP'li bakan Enis Öksüz eski genel başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirdi. Öksüz "Bebek katili Apo'yu asamadın, millete verdiğin hiçbir sözü yerine getirmedin" dedi

DP Mersin milletvekilli adayları seçim çalışması için Gülnar ilçesine geldi. Gülnar teşkilatı binası önünde partililere tanıtılan adaylardan eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Veysel Sarı, Nuri Taner ve Şerife Arıcı Yıldız, partililer tarafından coşkuyla karşılandı.

DP Mersin 1. sıra adayı eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz konuşmasında; bakanlık yaptığı partisi MHP'ye yüklendi. Devlet Bahçeli'yi eleştiren Öksüz, "Sadi Somuncuoğlu'nu, Cumhurbaşkanı adayı oldu diye hırpalayıp partiden atıyorsun oldu mu? Somuncuoğlu'na neden bu fenalığı yaptın? Seçtiğin Cumhurbaşkanı çok mu değerliydi? Bebek katili Apo'yu neden astırmadın Devlet Bahçeli. Asacağız diye yemin etmedik mi? İmzalı kağıtta anayasa suçu işlediniz. Bu millete söz verip dediğini tutmadın. Senin arkanda benim ne işim var, Devlet Bahçeli? Banka hortumcularına af çıkardın. Hiçbir hırsızlıkta hiçbir yolsuzlukta benim imzam yok. Alnım ak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious