‘Öcalan siyasi iradedir' sözüne 1.5 yıl hapis

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

DİYARBAKIR’da (21 MarT 2006) Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan için “Sayın Öcalan bu ülkenin realitesidir, reddedilemez” diyen Nesrin Deniz, 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Fuar Aalanı’nda bu yılki Nevruz kutlamaları sırasında toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşma nedeniyle hakkında dava açılan Nesrin Deniz’in yargılanmasına Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya sanık Nesrin Deniz katılmazken, avukatı Ayla Akat hazır bulundu. Mahkeme Başkanı'nın, davanın bitirileceğini belirterek son savunmasını yapmasını istediği avukat Akat, eski savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.
Duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra mahkeme, sanık Nesrin Deniz’in terörist Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve siyasi irade olarak tanınması için oluşturulan ‘Referandum Girişimi Komitesi Üyesi’ olduğunu, sanığın 21 Mart günü toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, “Sayın Öcalan bu ülkenin realitesidir ve reddedilemez. Bu realite görülmeden çözüm getirilemez” dediğini belirterek, bu sözleriyle yasadışı örgütün amacının propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay ağır hapis cezasıyla cezalandırılmasına oy birliğiyle karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious