Öcalan'a 'sayın' demek suç olamaz

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk: Bu ülkenin gerçeklerini saklayarak bir yere varamayız

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Türk, Nevruz’un ruhuna yakışır bir tablo sergilendiğini belirterek, “Tabiki Nevruz’u sadece bayram, eğlence günü olarak kutlamak doğru değildir. Nevruz özgürlük, varoluş mücadelesidir. Halkımız meydanlarda taleplerini, demokratik isteklerini dünyaya duyurdu. Türkiye’de kardeşleşmeyi hedef alıyoruz. Mesajlarımızı çok açık bir şekilde ortaya koyuyoruz. Halkımız çözümü sivil projelerle barışta aradı. Bunun yerine getirilmemesi durumda yurttaşımızın tatmin olmayacağını artık herkes görmek zorundadır. Yıllardan beri içinde bulunduğumuz çatışmalı dönemin bitmesini istiyor. Bunun için sivil demokratik projelere ihtiyaç vardır. Uzlaşı ve diyaloğu hedef alıyoruz. Nevruz’u gerginleştirmek isteyen güçlere karşı, halkımız sağduyulu davrandı, provokasyona gelmedi. Bu halkın talepleri var. Demokratik tepkilerini her zaman ortaya koyacak' dedi.

Gazetecilerin, Leyla Zana’nın Celal Talabani, Mesut Barzani ve Abdullah Öcalan için söylediği ‘3 öncü liderimiz vardır sözünü paylaşıyor musunuz?’ sorusuna, Ahmet Türk, “Sayın Zana’nınki bir öngörüdür. Bir realitedir. Bu ülkenin gerçeklerini saklayarak bir yere varamayız. Ortadoğu’yu gözden geçirdiğimiz zaman akla gelen isimler bellidir. Bu gerçeklik bir durum ve tespittir. Zana tespit yaptı. Bazı tespitleri örtmenin anlamı yok. Milyonlarca insan meydanlarda ismi telafuz ediyorsa onu görerek, bu durumu da demokratik barışçıl çözümlerle görecek bir tablo sergilenmesi gerekir' yanıtını verdi. Türk, seçimlerde parlamentoyu hedeflediklerini ve bunun içinde görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, “Bağımsız seçime girmek son seçenektir. Ama önemli bir seçenek olarak görüyoruz' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Türkiye genelindeki Nevruz’u sağduyulu metanet içerisinde kutlamış olmanın hazzını ve rahatlığını yaşadığını söyledi. Baydemir, “Diyarbakır halkının ortaya koyduğu duruş takdire şayandır. Olağanüstü bir çaba sarfederek böylesi bir tabloyu elde ettik. Dolayısıyla çaba sarfedilince pozitif sonuçlar elde edilebiliniyor. Değişime ve dönüşüme karşı direnç gösterenler, istiyorlarsa bizi dinlemesin. Ama Diyarbakır halkının ortaya koyduğu tabloyu artık görmesi gerekiyor. Sadece onlar dinlenip analiz edilirse Türkiye birçok kaygısını korkusunu aşacaktır' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious