Öcalan'a 'sayın' diyen 10 kişi beraat etti

Öcalan'a 'sayın' diyen 10 kişi beraat etti.9759
  • Giriş : 18.06.2008 / 15:02:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'a "sayın" diye hitap ettikleri gerekçesiyle "Suçu ve suçluyu övmek"ten yargılanan 10 kişi aleniyet unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu 10 sanık katıldı. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı sanıklar hakkında açılan davada suçun oluşumu için aleniyet unsurunun olması gerektiğini belirtti. Sanıkların cezaevi kanalı ile Adalet Bakanlığı'na dilekçe göndermelerinde aleniyet unsurunun oluşmadığını ifade eden savcı, bu nedenle haklarında beraat verilmesini talep etti.

Mahkeme, sanıkların PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın hükümlü bulunduğu cezaevinde zehirlendiğini ima ederek tedavisinin yaptırılması amacıyla Adalet Bakanlığı'na dilekçe gönderdikleri ve bu dilekçede Öcalan hakkında "Kürt Halk önderi sayın Abdullah Öcalan" ibaresini kullanıldıklarını hatırlattı. Mahkeme kararında, "Her sanığın yazdığı ayrı ayrı dilekçeler incelendiğinde, Öcalan hakkında hak etmediği halde 'sayın' olarak bahsedilmesinin anlaşılmış bulunması karşısında örgüt propagandası için terör örgütüne yönelik olarak kişileri telkin, teşvik ve etkide bırakacak şekilde bir şeyler yapılması gerekmekte olup dilekçe içeriğinde bunun olmadığı, dolayısıyla örgüt propagandasından bahsedilemeyeceği anlaşılmaktadır." denildi.

PKK'dan çok sayıda insanı öldüren örgüt olarak bahsedilen kararda, örgütün lideri Abdullah Öcalan'ın övülmesiyle ilgili olarak "suçu ve suçluyu övme"yi düzenleyen TCK'nın 125 . maddesinin oluşması için aleniyet unsurunun gerektiği belirtildi.

Sanıkların cezaevi idaresine verdikleri dilekçenin Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi şeklindeki eylemlerinde aleniyet unsurunun oluşmadığı, bu nedenle sanıklara ceza verilemeyeceği belirtilerek ayrı ayrı beraatlarına karar verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious