Öcalan’a teklif tartışması

Öcalan’a teklif tartışması.10656
  • Giriş : 11.10.2008 / 08:29:00

Siyaset dün Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün, "Öcalan’a teklif götürüldü mü" yazısındaki, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile 9 yıl önce yapıldığı iddia edilen, "Bu sorunu seninle çözelim" teklifini tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İktidar, "Muhatapları açıklama yapsın" derken muhalefet, "Terör örgütüyle rica görüşmeleri bu dönemde başladı" eleştirisini getirdi. DTP'den ise Öcalan içerdeyken ve dışardayken de bu tür görüşmeler yapıldığı açıklaması geldi.

Özkök, dünkü yazısında, "Teröristbaşı'nın verdiği bilgiye göre askeri yetkili Albay Atilla Uğur, sivil yetkili ise bugünün MİT Müsteşarı Emre Taner'miş. Her ikisi de kendisine şu mesajı vermiş: Biz bu sorunu KDP, YNK ve Amerika ile değil, sizinle çözelim. Aynı mesajı, sorgusuna katılan Orgeneral Hurşit Tolon da vermiş" demişti.

AKP: BİZİM DÖNEMİMİZDE YOK

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, dün NTV'de yaptığı açıklamada, "Benim bilgim yok, görüşüldüyse görüşenler açıklama yapar" dedi. Çiçek, iktidara geldikleri 2002 yılından bu yana Öcalan ile "yasal olarak görüşmesi gereken" yakın aile üyeleri, avukatları ve uluslararası inceleme yetkisine sahip kişilerin dışında kimsenin görüşmediğini açıkladı. Çiçek, "Bu yeni bir olay değil. Görüşüldü mü görüşülmedi mi ben bilemem. Herhalde işin muhatabı olan isimler de zikredildiğine göre onlar açıklama yapar" diye konuştu. "Bu sorun bu şekilde çözülebilir mi" sorusuna da Çiçek, "Sorunun kestirme bir çözümü yok, olsaydı 40 yıldır bir çözüm bulunurdu" karşılığını verdi.

MHP: RİCA-MÜZAKERE DÖNEMİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural terör örgütüyle müzakere ve rica döneminin bu iktidar zamanında başladığını savunarak, şunları söyledi: "Böyle bir girişimde bulunulup bulunulmadığını bilemiyoruz. Ancak bir terör örgütü mensubuyla, başıyla böyle bir rica ve müzakere sürecinin oluşmasını hiçbir zaman kabul etmedik. Terör örgütüyle müzakere ve rica dönemi de bu dönemde başlamıştır. Terör örgütü mensubu, kulağından tutularak İmralı'ya bu hükümetten önce getirilmiştir."

DTP: GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ

Bir dönem Öcalan'ın avukatlığını da yapan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ise "Öcalan dışardayken ya da içerdeyken birtakım diyalogların yapıldığını, Necmettin Erbakan gibi isimlerden mektuplar geldiğini biliyoruz. Daha sonra da benzer görüşmeler yapılmıştır" dedi. Özkök'ün yazısını "İlginç ve önemli" bulan Tuğluk, şunları söyledi: "Öcalan sorunun çözümünde önemli bir aktör. Sevilir ya da sevilmez, nefret edilir ya da edilmez, ama bir realitedir. Kürt sorununda kesinlikle bir muhatap sorunu yoktur. DTP Meclis'tedir konuşulabilir. Devlet istiyorsa Öcalan'la da görüşebilir. Ben Öcalan'la görüşülmesini savunanlar arasındayım. Kürt sorununun hızlı, kolay çözümü isteniyorsa bu yapılmalıdır. Örgüt üzerindeki gücü devam ediyor. Kendisi de barıştan yana olduğunu sürekli belirtiyor. Devletin bunu kullanmaması garip."

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

İmralı Cezaevi'nde yatan Abdullah Öcalan'ın, üst düzey asker ve istihbaratçılarla yaptığı görüşmeler daha önce de tartışma konusu olmuştu. Öcalan ile görüşen üst düzey komutanın kim olduğu yıllardır yaşanan tartışmalara rağmen muamma olarak kaldı. Bir süre önce eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in İmralı'ya giderek Öcalan'la görüştüğü iddia edildi ancak Çevik Bir bu iddiayı kesin bir dille yalanladı.

Ancak bu tartışma sürerken Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmede söylediği “Hem Atilla Uğur hem Emre Taner bana şöyle dediler: 'Biz bu sorunu KDP, YNK ve Amerika ile değil sizinle çözelim.'Bana konuşmaları olumlu geldi. Ama onların durumu şimdi ortada. Benim sorguma katılan paşa cezaevinde yatıyor ve neden tutuklandığını bilmiyor” sözleri tartışmayı yeniden başlattı.

TOLON: O PAŞA BEN DEĞİLİM

MİT Müsteşarı Emre Taner, Öcalan'la görüştüğünü daha önce kendisi açıklamıştı. Öcalan'la görüştüğü iddia edilen emekli Albay Atilla Uğur ise halen Ergenekon davasında tutuklu bulunuyor. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Öcalan'ın “Benim sorguma katılan paşa cezaevinde yatıyor” sözleri ise kast ettiği kişinin yine Ergenekon davasında tutuklu bulunan emekli orgeneral Hurşit Tolon olduğunu ileri sürdü. Ancak Tolon'un avukatı Cengiz Sarıbay, bu iddiayı yalanladı. Sarıbay, Tolon ile tutuklu bulunduğu cezaevinde dün yaptığı görüşmede, Tolon'un kendisine belirtilen tarihte 15. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunduğunu, İmralı'nın da sorumluluk alanı içinde yer aldığını ifade ettiğini aktardı. Sarıbay, şunları söyledi: “Öncelikle Tolon Paşa'nın söylediği şu: 'Ben İmralı'da yatan şahısla, yani Abdullah Öcalan ile hiçbir şekilde görüşmedim, konuşmadım, sorgusunda bulunmadım, göz temasım dahi olmadı. Hiçbir şekilde kendisiyle muhatap olmadım, karşılaşmadım, el sıkışmadım. Üç Cumhuriyet Savcısı, Nuh Mete Yüksel, Talat Şalk ve Hamza Keleş, geldi sorgusunu yaptı. Onların sorgusunda dahi bulunmadım. Onun dışında gelip görüşen yetkililer oldu, o yetkililerin yaptığı sorgulamada dahi bulunmadım'.”

KAYITLAR GENELKURMAY'DA

Tolon'un, Öcalan ile kimlerin gelip görüştüğünün Genelkurmay Başkanlığında, 15. Kolordu Komutanlığında, Bursa Jandarma Bölge Komutanlığında ve İmralı Ada Komutanlığı kayıtlarında belli olduğunu söylediğini bildiren Sarıbay, “Paşa, (Zaten o görüşmeler yapıldıktan sonra da biz Genel Kurmay Başkanlığına bunu rapor halinde bildiririz. Ama ben görüşmedim) diyor” şeklinde konuştu. Sarıbay, görüşmeler sırasında görüntü kaydı alınıp alınmadığı konusunda ise bilgisi bulunmadığını dile getirdi.

ÖCALAN: 4 YILDIZLI GENERAL

Öcalan, 29 Temmuz 1999'da avukatlarıyla yaptığı bir görüşmede, avukatlarının “Çevik Bir'in adaya geldiğini, kendisi ile görüşüp görüşmediğini” sormaları üzerine şu yanıtı vermişti: “Gelen kişi esmer, dört yıldızlı bir şahıstı. Ben Çevik Bir'i iyi tanıyorum, o değildi. O beyaz tenli bir şahıstır. Ben havalandırmadaydım. Kapıyı açtı, inmedi. Kapının kenarında durdu. Gayri ihtiyari kendisine, 'Barış için hazırım'dedim. O da bana, 'O zaman dağdakileri indirmelisin, sen bunu yaparsın, ancak dağdakileri sen indirebilirsin'dedi. Hiç bir şart ileri sürmeden silahları bırakmam gerektiğini söyledi. Silahlar elde olunca diyalog olmaz. Bu devletin klasik bir yaklaşımıdır. Böylesi kritik bir süreçte, günlerde gelmesi ne anlama gelir. Tam da Öcalan adım atmıyor dedikleri bir dönemde.”

HÜRRİYET - GAZETEVATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*