Öcalan'dan ilginç talep

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Öcalan avukatlarından "Almanak Türkiye: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" adlı kitabı istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İmralı'da tutuklu bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, TESEV tarafından yayınladıktan sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sert eleştirilerine maruz kalan "Almanak Türkiye: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" isimli kitabı, okumak için istedi.

firatnews.com sitesindeki habere göre, Öcalan, 27 Ekim'de avukatları ile görüştü. Öcalan, görüşmede TESEV'in kaleme aldığı "Almanak Türkiye: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" isimli kitaba değinerek, kitabı okumak istediğini, bir dahaki görüşmede kitabın getirilmesini talep etti. Ancak avukatlar 27 Ekim tarihinden bu yana görüşme yapamadıkları için kitabı Öcalan'a götürmedi.

Öcalan'ın okumak istediği "Almanak Türkiye: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" isimli kitap TESEV tarafından yayınlanmıştı.

Ordu-siyaset ilişkilerini irdeleyen kitapta Silahlı kuvvetlerin kara, hava, deniz ve jandarmadan oluşan 4 kuvveti, polis, sahil güvenlik komutanlığı, polis ve jandarma istihbarat örgütleri ve özel harekât birimleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Milli Güvenlik Kurulu (MGK), yasama ve yürütmenin güvenlikle ilgili faaliyetleri, askeri yargı, köy korucuları, özel güvenlik, sivil toplum-güvenlik ve medya-güvenlik bağlantısı, konuların uzmanları tarafından objektif veriler temelinde, siyasetle, tarihle, sosyal gelişme ve uluslararası konjonktürle bağlantılandırılan dinamik ve analitik bir çerçevede inceleniyor.

BÜYÜKANIT ELEŞTİRMİŞTİ

Almanak, yayınlandığı tarihten itibaren tartışmalara yol açtı. 2 Ekim 2006 tarihinde kitabı eleştiren Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, rapordaki 22 bölümden 9'unun Polis Akademisi öğretim üyelerince yazılmasını eleştirmişti.

Büyükanıt, "İçinde polis teşkilatının üyelerinin de bulunduğu rapor hazırlanmıştır. Bu anlamsız raporun tanıtım konferansına Türk yetkililer de fiilen katıldı ve konuşma yaptılar" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious