Öcalan'ın 3 avukatı gözaltında alındı

Öcalan'ın 3 avukatı gözaltında alındı.13791
  • Giriş : 14.04.2009 / 10:44:00
  • Güncelleme : 14.04.2009 / 11:21:20

13 ilde eşzamanlı olarak gerçekleşen operasyonlarda terör örgütü PKK’ya ağır bir darbe vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

- 90 adrese yönelik operasyonda aralarında DTP'nin üst düzey yöneticilerinin ve teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının da olduğu 70 kişi gözaltına alındı.

- Gözaltına alınanlar arasında DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, DTP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun ve DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak ile terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan'ın avukatı Seracettin Irmak da bulunuyor.

- Terör örgütüne yönelik operasyon ile örgütün şehir merkezlerinde faaliyet gösteren siyasallaşma kanadının çökertildiği öğrenildi.

- DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu sabah erken saatlerde aralarında DTP'li eski yöneticilerin evlerinin de bulunduğu 27 noktaya baskın yaptı. Eş zamanlı operasyonda Diyarbakır ve Batman'da bazı kişiler gözaltına alındı.

Ekipler saat 04.00'te operasyon için düğmeye bastı. DTP'li eski yöneticilerin evleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi ile geçen ay seçim yasaklarına aykırı Kürtçe yayın yaptığı için 12 gün süreyle kapatılan Gün TV'nin de aralarında bulunduğu 27 nokta basıldı. Buralarda yapılan aramalarda bazı kişiler gözaltına alınırken, bilgisayar ve belgelere el konuldu.

- Operasyon kapsamında DTP'li Batman Belediyesi İmar Müdürü Heval Erdemli de gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirildi.

- Operasyonun 1.5 yıldır hazırlık aşamasında olduğu ve örgütün şehir uzantılarını hedef aldığı belirtiliyor.

- Operasyon yapılan iller: Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Aydın, Adana, Elazığ, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Bingöl, Van, Batman, Mardin

- Operasyon sürecinin özellikle ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında, Obama'nın terör danışmanları ile Türk yetkililerin istihbarat paylaşımında bulunmalarıyla hızlandığı belirtildi. Obama'nın ayrıca Türkiye ziyaretinde görüştüğü DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün kendisine sunduğu Kürt sorununu içeren mektubu kabul etmediği ileri sürüldü.

- Türkiye genelinde 13 ilde DTP'yi de kapsayan PKK terör örgütüne yönelik operasyon sonrası DTP Genel Merkezi'nde kriz masası oluşturuldu. DTP Genel Başkanvekili Emine Ayna, DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'ın da bulunduğu parti yönetimi olağanüstü toplandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*