Öcalan'ın avukatlarından itiraz

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Öcalan'ın avukatları, rapor kendilerine tebliğ edildikten sonra CMK hükümleri uyarınca gerekli itiraz başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öcalan'ın kan, saç ve idrar örneklerini inceleyen İstanbul Adli Tıp Kurumunun "zehirlenme bulgusuna rastlanmadı" sonucunu değerlendiren Öcalan'ın avukatları, rapor kendilerine tebliğ edildikten sonra CMK hükümleri uyarınca gerekli itiraz başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Öcalan'ın avukatları "Asrın Hukuk Bürosu" imzasıyla yaptıkları açıklamada, Adli Tıp Kurumu'nun sonuçlarını değerlendirdi. Açıklamada, soruşturmanın Adalet Bakanlığı'nın yönlendirilmesi altında gerçekleştiği öne sürülürken, "Müdahil olmak için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na tarafımızca iki ayrı dilekçe sunulmuştur. Dilekçelerde, daha önce laboratuar testleriyle tespit edilen stronyum ve krom elementlerinin vücutta hangi oranlarda bulunduğuna ilişkin taleplerimiz ile müvekkilimizle yaptığımız görüşmede ifade ettiği, bulunduğu mekana ilişkin -başka duvar boyası olmak üzere- ilgili numunelerin incelemeye tabu tutulması talebimizi sunduk" denildi.

Açıklamada, Öcalan'ın avukatlarının taleplerinin dikkate alınmadığı öne sürülürken, zehirlenme olgusunun Adli Tıp Kurumu bünyesinde tespitinin teknik olarak mümkün olmadığını iddia edildi. Açıklamada, Öcalan için "sayın" ifadesinin kullanılması dikkat çekerken, tartışmalara son verilmesi için, Öclan'ın bağımsız sağlık heyeti tarafından saç, doku, kan ve bulunduğu mekana ilişkin duvar, boya yiyecek vb materyalleri ve kullandığı eşyalara ilişkin numunelerin alınarak yeterli teknik donanıma sahip bir laboratuarda ve uzmanlardan oluşmuş bağımsız doktor heyeti tarafından incelenmesi gerekektiği ifade edildi.

Avukatlar açıklamalarında, raporun kendilerine tebliğinin ardından, CMK hükümleri uyarınca gerekli itiraz başvurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious