Öcalan'ın gerekçeli kararı açıklandı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Bölücü başı Abdullah Öcalan'ın yaptığı yeniden yargılanma talebini reddeden İstanbul 14'uncü Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bölücü başı Abdullah Öcalan'ın AİHM ve yeni TCK'nın lehe hükümlerinin uygulanması için yaptığı yeniden yargılanma talebini reddeden İstanbul 14'uncü Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

Mahkeme, 9 sayfalık gerekçeli kararında hükümlü Abdullah Öcalan'ın, kurduğu silahlı terör örgütü PKK'yı, aldığı kararlar, verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek devletin hakimiyeti altında bulunan toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya teşebbüs etmek suçundan Ankara 2 No'lu DGM tarafından idam cezasına çarptırıldığı belirtti.

Mahkeme, Öcalan'ın avukatları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından müvekkilleri lehine verilen yeniden yargılama kararına itirazın reddedilmesini de gerekçelendirdi. Öcalan'ın, amaç ve eylemleri ile PKK terör örgütünün lideri olduğunu kendi itirafları ve dava dosyasında da diğer belgelerle kanıtlandığı vurgulandı. Soruşturmanın derinleştirilerek başka kanıtların toplanmasına ve terör eylemleri için Abdullah Öcalan'ın emir vermiş olup olmadığının araştırılmasına gerek bulunmadığı ifade edildi.

AİHM'in savunma hakkının ihlal edilmesi ile ilgili kararının Öcalan'ın mahkumiyetini etkileyecek nitelikte olmadığı, suçun niteliği itibarı ile aynı sonuca varılmasının kaçınılmaz olduğu kaydedildi. Kararın sonunda ise suçun niteliği ve dosyadaki mevcut kanıtlar karşısında başkaca kanıtlar toplanmasına gerek duyulmadan aynı sonuca varılacağının kesin olduğu vurgulandı.

Öcalan ve avukatları daha önce de Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu. Mahkemenin bu talebi reddetmesi üzerine karara itiraz edilmiş ve itirazın değerlendirilmesi için dosya, bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. İstanbul'daki mahkeme de Ankara'nın kararına uyarak Öcalan'ın AİHM ve yeni TCK'nın lehte hükümlerinin uygulanması için yaptığı yeniden yargılanma talebini reddetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious