Öcalan'ın sözleri gündeme bomba gibi düşecek

Öcalan'ın sözleri gündeme bomba gibi düşecek.10656
  • Giriş : 27.04.2008 / 00:12:00
  • Güncelleme : 26.04.2008 / 23:52:52

Öcalan, avukatları ile geçen hafta gerçekleştirdiği görüşmenin tutanakları Firatnews yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet İstihbarat Teşkilatı'nın eski Başkanı Bülent Orakoğlu'nun yıllardır dile getirdiği Asker-PKK teması ilk kez bu açıklamalarla teyit aldı.

Öcalan görüşme tutanaklarında ilginç iddialara yer verdi. Öcalan'ın iddiaları şöyle:

"93'ten günümüze barış çabalarını sürdürdüğüm biliniyor. '90'ların başında Turgut Özal'ı çok ciddiye almamıştım, bir kandırmaca olabileceğini düşünüyordum. Ancak sonradan Turgut Özal'ın ciddi yaklaştığını ve önemli bir devlet adamı olduğunu anladım. Daha sonra Erbakan'la mektuplaşmalarımız oldu. Özal'da yaptığım hataya düşmemek için Erbakan'ı ciddiye aldım. Mektuplaşmalarda çözüm talepleri konusunda üzerime düşeni yapacağımı belirttim. Turgut Özal'a yeterince tanımadığım şansı aynı hataya düşmemek için bu sefer Erbakan'a fazlasıyla tanıdım. Ancak bu süreçte 28 Şubat darbesiyle kesildi. Yine '99-2000 yılları arasında askeri kanattan Kıvrıkoğlu-Aytaç Yalman ekibi benimle görüşmeler gerçekleştirdiler. Hatta askerin hassasiyetini de dikkate alacağımı belirtmiştim. Ancak başaramadılar. Bu sürecin de önü kesilmiş oldu."

İlişkileri 4 yıl Aytaç Paşa Sürdürdü

Abdullah Öcalan, 16 Şubat 1999 tarihinde Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Öcalan, yakalanmadan önce Suriye'de bulunuyordu. 1999 yılında dönemin 2.Ordu Komutanlığını sürdüren, ardından da Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Aytaç Yalman, 1998 yılında Suriye ile yaşanan kriz sonrası 20 Ekim 1998'de imzalanan Adana mutabakatı gereği, Türkiye Cumhuriyeti adına Türkiye-Suriye güvenlik ilişkilerini 4 yıl süre ile sürdürmüştü.

Orakoğlu: Teması Yakaladık Devrildik

Emniyet İstihbarat Dairesinin 28 Şubat dönemindeki Başkanı Bülent Orakoğlu, bazı üst düzey paşalarla PKK'nın temasını tespit ettiklerini bunun kanıtlarının Emniyet İstihbarat Dairesi'nde olduğunu söylüyordu. Orakoğlu, bu teması daha da ileri boyutlara götürmeye başladıklarını ancak 28 Şubat ortamında devrildiğini belirtiyor.

"Darbeyi engelleyen Polis" olarak bilinen Orakoğlu, Batı Çalışma Grubu'nu ortaya çıkarmış, darbe hazırlıklarını deşifre etmişti. Bunun sonucunda bir hukuk skandalı çerçevesinde görevinden alınmış ve Mamak Askeri Cezaevine atılmıştı. Ancak Orakoğlu tarihe geçen savunmasıyla beraat etmişti. Orakoğlu o dönemi "Deşifre" isimli kitabında anlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious