Ödemiş'te günlük süt 1 milyon ton

Ödemiş'te günlük süt 1 milyon ton.15791
  • Giriş : 16.10.2008 / 12:40:00

Tarım ve hayvancılık potansiyelinin birçok ilden fazla olduğu, günlük süt üretiminin 1 milyon tona yaklaştığı ilçemiz, ülke meyve fidanı üretiminin de yarısını karşılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, tarım ve hayvancılık potansiyelinin birçok ilden fazla olduğu, günlük süt üretiminin 1 milyon tona yaklaştığı, ülke meyve fidanı üretiminin de yarısının ilçeden karşılandığı bildirildi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, 120 bin büyükbaş hayvan varlığı ile Ödemiş'in birçok ilden daha çok hayvan potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

28 mandıranın faaliyet gösterdiği İzmir'in Küçükmenderes havzasında merkez ilçe konumundaki Ödemiş'in, Türkiye'deki 40 tane ilin hayvan varlığından fazla hayvana sahip olduğunu anlatan Altıntaş, süt ürünü işleyen firmaların bunu dikkate alması gerektiğini söyledi.

Ödemiş'te günlük süt üretiminin yaklaşık 750-800 ton olduğunu ve ilçede Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı işletme sayısının da 2.500'ü bulduğunu dile getiren Altıntaş, sadece birliğe kayıtlı işletmelerdeki hayvanların günlük süt üretiminin 600 bin kilo civarında olduğunu, üreticilere 2007 yılında 13 trilyonluk süt destekleme primi ödendiğini söyledi.

Altıntaş, geçtiğimiz haftalarda hizmete giren ve bölgenin en büyük hayvan pazarı konumundaki pazarda haftada 1.500 büyükbaş hayvan satıldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Cumartesi kurulan bu pazarda, arkadaşlar yazdıkları 75-110 civarındaki sevk raporu ile yurdumuzun her yerine hayvan gönderiyor. Hafta içi ile birlikte yılda yaklaşık 7 bin sevk raporu yazılıyor. 25 bin hayvan, ilçe içi işletmelerde nakil yapılıyor ve 30 bin hayvanın kimliği çıkartılıyor. İlçemizde 65 serbest veteriner hekim çalışıyor.''

-''TÜRKİYE'NİN FİDAN ÜRETİMİNİN YÜZDE 50'SİNİ KARŞILIYORUZ''-

Bölgede yem bitkilerinin üretim alanlarının San Marino'nun yüzölçümünden fazla olduğunu söyleyen Altıntaş, ''Tabii bu kadar hayvanın yem yemesi lazım. Ödemiş çevresinde 110 bin dekar yem bitkisi ekiliyor. Bu ekilen alanın 90 bin dekarı silajlık mısır. Bunun yanında 275 bin ton patates, 68 bin ton domates, 13 bin ton turşuluk salatalık, 92 bin ton karpuz-kavun ve 30 bin ton salçalık biber üretiliyor'' şeklinde konuştu.

Altıntaş, bölgenin son yıllarda süs bitkileri ve fidancılıkta da adını duyurmaya başladığını belirterek, Türkiye'nin fidan üretiminin yüzde 50'sine yakınını karşıladıklarını, yılda 6 milyon fidan kontrolü yaptıklarını kaydetti.

-''ELEMAN İHTİYACIMIZ VAR''-

Ödemiş'te 7 bin 500 üreticinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğunu bildiren Altıntaş, ''Evrakla boğuşuyoruz desek yeridir. Eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Sahaya inilmesi gereken yerlerde de sahaya inmeye çalışıyoruz. 25 elemanla üzerimize düşenleri yapmakta zorlanıyoruz'' şeklinde konuştu.

İlçe Tarım Müdürlüğü olarak, sevk edilen fidanların ruhsatlandırılma aşamasından, sevk aşamasına kadar bütün işlemleri yürüttüklerini, önce toprak tahlilinin yapıldığını, talil sonucunda kanser ve nematod hastalığı olmadığına dair rapor gelince araziye ruhsat verdiklerini anlatan Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Fidan ruhsatı 2 yıl, süs bitkisi ruhsatı 4 yıl geçerli. Üretilen fidanların hastalık kontrolleri direkt yerinde, sahada yapılıyor.

Meyve bahçelerinde görülen hastalık veya zararların şikayeti durumunda da kontrollere gidiliyor. Alınması gereken tedbirler konusunda vatandaşlar yerinde bilgilendiriliyor. 50 tohum, 30 adet de ilaç bayimiz var. Onların denetleme ve kontrolleri de bize ait. Ayrıca Ovakent beldesinde 18 adet üreticiye kurdurduğumuz organik tarım serasının denetim ve kontrollerini de biz yapıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*