ÖDP, solu umut haline getirecek

ÖDP, solu umut haline getirecek.14315
  • Giriş : 22.06.2009 / 14:32:00

ÖDP'nin 6. Olağan Büyük Kongresi'nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildiride, ''ÖDP'nin ve bütün sol kesimlerin önündeki görev, iktidara karşı solu yeniden umut haline getirmektir'' görüşüne yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÖDP'nin dün gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Kongresinin sonuç bildirgesi açıklandı.

AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarının eleştirildiği bildirgede, zenginlerle fakirler arasındaki uçurumun derinleştiği, işsiz sayısının her geçen gün hızla arttığı savunuldu.

İktidarın ''küresel ekonomi'' adı altında, ''uluslararası şirketlerin çıkarına işler yaptığının'' ileri sürüldüğü bildirgede, devletin geleneksel kurumları arasında da gerilim olduğu ifade edildi. Sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi:

''Ergenekon adıyla açığa çıkan ve yakın tarihteki birçok olayın sorumlusu olan yapı, derin devletin sadece bir koludur. Bu davanın derin devletin bütününe yönelmesi ve kirli savaş suçlusu devlet yapılarının tümüyle açığa çıkarılması için mücadele etmek önemlidir. Demokratik bir Türkiye yaratmak için böyle bir arınmaya ihtiyaç varken, bugünkü hükümetin dava sürecini kendisine muhalif olan herkesin tepesinde demoklesin kılıcı gibi sallamasına karşı tavır almak da tutarlı demokrat olmanın gereğidir.''

Hükümetin, ''Kürt ve Alevi sorununa yaklaşımının faydacı ve oyalamacı bir çizgide olduğunun'' ileri sürüldüğü bildirgede ''Demokratik ve eşitlikçi bir çözüm konusunda ana muhalefet partisi CHP'nin de bir umut olamayacağı açıktır. Bu sorunların çözümü için çalışmak yine ilerici demokrat kesimlerin boynunun borcudur'' denildi.

ÖDP'nin hayatı örgütlemeye, yoksul halkın yaşam alanlarında mücadeleyi yükseltmeye aday olduğunun belirtildiği bildirgede, ''AKP'nin artık sadece hükümet değil, büyük ölçüde iktidar konumuna geldiği bir gerçektir. Ama bu iktidara karşı sol bir alternatifin ortaya çıkamadığı da görülmektedir. Bugün ÖDP'nin ve bütün sol kesimlerin önündeki görev, iktidara karşı solu yeniden umut haline getirmek ve çaresizlik içinde kıvranan emekçi halka el uzatmaktır. Halkın aradığı umut ışığı buradadır'' görüşüne yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*