ÖDP lideri Uras, Ergenekon soruşturmasını destekledi

ÖDP lideri Uras, Ergenekon soruşturmasını destekledi.10631
  • Giriş : 05.07.2008 / 10:33:00

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras: "Operasyonlardan rahatsız olanların çetelerle bağlantısı var"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Sarıkız' ve 'Ayışığı' isimli darbe girişimlerini Meclis gündemine getirmeye hazırlanan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturmaya tam destek verdi.

Operasyonların sonuna kadar sürmesini isteyen Uras, bütün Türkiye'yi darbecilere karşı tavır almaya çağırdı: "Bu ülke Dingo'nun ahırı değil, herkes haddini bilmeli. Çeteler, bu cesareti, küstahlığı nereden alıyor? Yaşanan süreçten kim rahatsız oluyorsa suçüstü yakalanmıştır. Mutlaka doğru veya dolaylı bağlantıları vardır. Demokrasiyi savunmaktan kimse rahatsızlık duymamalı. Başımıza ne geldiyse istibdatçı arayışlardan geldi."

ÖDP lideri Ufuk Uras, aralarında emekli paşaların da bulunduğu çok sayıda ismin gözaltına alındığı Ergenekon operasyonunun sonuna kadar sürdürülmesini istedi. Soruşturma sürecinin desteklenmesinin son derece önemli olduğuna işaret eden Uras, şöyle devam etti: "Başımıza ne geldiyse darbelerden, istibdatçı arayışlardan geldi. Bu, kanser hastalığı gibidir. Kenarından dolaşarak olmaz. Merkeze gelinmeli. Sadece emekliler üzerinden değil, bu sürecin parçası olan resmi görevlileri de kazımak gerekir."
Uras, Türkiye'de yaşanan provokatif olayları darbe peşinde koşan çetelerle irtibatlı görüyor. Buna örnek olarak Sivas olaylarını gösteren Uras, yaşanan acı olayın devlet içindeki çetelerin işi olduğunu savunuyor. Uras, "Bunlar münferit vaka kabul edilemez. Planlı, programlı bir şekilde ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik arayışların bir parçasıdır." diyor. Meclis'te darbe girişimlerinin araştırılması için önerge hazırlayan Ufuk Uras, yeterli imza sayısı olan 20 rakamını aştı. Bağımsız Hakkari Milletvekili Naim Geylani ve DTP'lilerin desteğiyle 21 imzaya ulaşan Uras, sayının artması için bir hafta daha bekleyecek. Uras, Susurluk Komisyonu'na benzer bir komisyonun kurularak darbe girişimlerinin bütün yönleri ile araştırılmasını istiyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious