ÖDP yeni genel başkanının seçiyor

ÖDP yeni genel başkanının seçiyor.12976
  • Giriş : 21.06.2009 / 14:40:00

ÖDP'nin 6. Olağan Büyük Kongresi İnşaat Mühendisleri Odası'nda toplantı. Kongrede Divan Başkanlığı'na Mehmet Soğancı seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkan adayı Alper Taş, 13 yıldır omuz omuza yürüdükleri bazı arkadaşlarıyla bugün yol ayrımına geldiklerini belirterek, ''Onlara söyleyeceğimiz şudur; bu memleketin belki iyi, sağlıklı bir sosyal demokrat partiye ihtiyacı olabilir ama bu partiyi kurmak sosyalistlerin işi değildir'' dedi.

Genel Başkan Hayri Kozanoğlu, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada dün gerçekleştirilen konferansta delegelerce kongrede genel başkan adayı olarak belirlenen Alper Taş'a başarılar diledi. Taş'ın ÖDP'nin ilke ve hedeflerini ileriye taşıyacağına inandığını ifade eden Kozanoğlu, devrimci hareketin eleştiriye açık olduğunu, ancak birilerinin yaşananları yeniden yazmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Genel başkan adayı Alper Taş da yaptığı konuşmada Kozanoğlu'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Kozanoğlu'nun bundan sonra da parti yönetiminde görev yapmayı sürdüreceğini kaydeden Taş, bu dayanışmanın diğer siyasi partilere de örnek olması gerektiğini bildirdi.

Taş, ÖDP'nin vefanın da partisi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bugün bazı arkadaşlarımızla yollarımız ayrıldı. Ama biz devrimciyiz. 13 yıllık mücadele içinde omuz omuza yürüdüğümüz arkadaşlarla bugün yol ayrımına geldik. Bu yol ayrımı politiktir. Onlar başka bir siyasal proje inşa etmeye inanıyorlar, onun gereğini yerine getirecekler. Bizim onlara söyleyeceğimiz şudur; bu memleketin belki iyi, sağlıklı bir sosyal demokrat partiye ihtiyacı olabilir ama bu partiyi kurmak sosyalistlerin işi değildir. Arkadaşlarımıza yeni siyasi yaşamlarında başarılar diliyoruz''

Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Taş, ÖDP olarak emek eksenli bir anlayışı sürdüreceklerini anlattı.

Son günlerde Türkiye'de bir demokrasi tartışması sürdürüldüğünü ifade eden Taş, bu konuda çatışan kesimlerin ortak paydasının piyasa olduğunu, ancak piyasanın gölgesinde demokrasiden söz edilemeyeceğini savundu. Güçler arası çatışmada militarizm ya da dincilik seçeneklerinin tercih olarak toplumun önüne sunulduğunu iddia eden Taş, ÖDP'nin ise tercihini yalnızca özgürlük ve demokrasiden yana kullandığını vurguladı.

Yerel seçimlerin ardından DTP'ye yönelik bir operasyon yürütüldüğünü de ileri süren Taş, ''ÖDP olarak Kürt halkının kendi kimliğiyle siyasal ve toplumsal yaşama katılma hakkının yanındayız'' diye konuştu.

Kongreye çeşitli siyasal parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de konuk olarak katıldı. Konukların dilek ve temennilerini aktardıkları konuşmalarının ardından delegeler tek liste ile gidilen genel başkan ve parti meclisi üyelikleri seçiminde oy kullanacaklar.

ÖDP'nin dün gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Konferansı'nda Alper Taş'ın tek genel başkan adayı olarak kongreye sunulması kararı alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*