ÖDP'liler yeni parti kurmayı planlıyor

  • Giriş : 14.06.2009 / 20:27:00

ÖDP'den ayrılan üyeler, yeni parti kurma hazırlığı içinde olduklarını bildirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) eski Samsun İl Başkanı Mehmet Ali Yazıcı, özgürlükçü sol hareketin 13 yıllık ÖDP hayatındaki üyeleri olarak istifa ederek ayrıldıklarını ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın da içinde bulunduğu yeni parti projesini aktif hale getireceklerini açıkladı.

50'ye yakın partili katıldı

Petrol-İş Sendikası Toplantı Salonu'nda ÖDP eski Samsun İl Başkanı Mehmet Ali Yazıcı'nın yaptığı basın açıklamasına ÖDP'nin kurucularından Mümin Karaoğlu, ÖDP Samsun İl Başkanlığı'nı ilk kez yapan Selçuk Aksoy ve 50'ye yakın partili katıldı.

'Partinin çoğulcu karekteri yok oldu'

Mehmet Ali Yazıcı, ÖDP'de kuruluşundan beri biriktirdiği politika ile siyaset yapma biçimini reddeden yola girildiğini, partinin en önemli organı olan konferanslarda, tartışma olanakları, şiddet ve saldırganlıkla bastırıldığını ve farklı olana tahammül ortadan kaldırılarak, partinin çoğulcu karakterinin yok edildiğini iddia etti.

'ÖDP, ÖDP olmaktan çıkmıştır'

Yazıcı, "Parti bugün tüm katılımcılarını dikkate alma anlayışından tamamen uzaklaşıp, bunları etkisiz hale getirme ve parti dışına atma anlayışına bürünmüş, kadro partisi ve gelenek üzerinden siyaset anlayışı egemen kılınmıştır. Artık ÖDP ismi ve logosu dışında ÖDP olmaktan çıkmıştır.

'Yola birlikte devam etme olanağımız kalmamıştır'

Özgürlükçü sol hareket olarak biz de, son üç konferans devam eden ve nihayetinde doruk noktaya ulaşan bu gerilimli ortamı, geçmişe kötü bir miras bırakmama düşünce ve amacıyla son konferansa katılmama kararı aldık. Artık bizim böyle bir ÖDP ile yola devam etme olanağımız kalmamıştır. Özgürlükçü sol hareket olarak 13 yıllık ÖDP hayatından ayrılıyor ve yeni bir proje için tarihsel buluşmaya çağrı yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*