ÖDP'lilerin açtığı bir pankart CHP'lileri çok kızdırdı

ÖDP'lilerin açtığı bir pankart CHP'lileri çok kızdırdı.19212
  • Giriş : 02.05.2008 / 04:49:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 23:53:16

Burdur'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne, açılan bir pankartın neden olduğu gerginlik damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ÖDP'lilerin açtığı 'Tayyip, Baykal, Bahçeli al birini vur ötekine' yazılı pankart, uzun süre gerginliğe neden oldu. Olayları yatıştırmaya çalışan bir CHP'linin genç birinin kafasına yumrukla vurması ise gözlerden kaçmadı.

İşçi Bayramını kutlamak için ÖDP, CHP, Eğitim Sen, Şeker-İş, Tes-İş, Genç Sen gibi grupların katıldığı kutlama köprübaşı Mevkii'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar sürdü. Dayanışma günü olan İşçi Bayramı kutlaması başlangıçta sorunsuz başladı. İşçi haklarını savunan sloganların yanı sıra hükümet de protesto edildi. Bir gurp genç ise ağızlarını bantlayarak protestoda bulundu.

Güvenlik aramasından geçen tüm katılımcılar Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Gruplar halinde meydandaki anıta doğru yönelen katılımcıların arasında kısa sürede gerginlik yaşanmaya başlandı. ÖDP'li gençler tarafından açılan bir pankart, bütün dayanışmayı sona erdirdi.

Üzerinde 'Tayyip, Baykal, Bahçeli, al birini vur ötekine' yazılı pankart, CHP'lileri kızdırdı. CHP'li gençlerin pankartın indirilmesini istemesi üzerine önce kısa süreli arbede yaşandı. Araya girenler tarafından arbede yatıştırılmaya çalışıldı. Ancak ÖDP'liler pankartı kaldırmaya devam edince CHP Merkez İlçe eski Başkanı Tarkan Büyükyörük de olaylara karıştı. Yine araya girenler tarafından taraflar ayrıştırılmaya çalışıldı. Ancak bu sırada CHP'li birinin yine kendi partisinden genç birinin kafasına yumruk vurması dikkatlerden kaçmadı. ÖDP'liler gelişmeler üzerine 'kahrolsun sosyal faşistler' diye sloganlar attı. CHP'liler ise 'kahrolsun terörizmi savunanlar' sloganları ile karşılık verdi.

Meydanda yapılan 45 dakikalık kutlama sırasında gerginlik eksik olmadı. Halay çekilmesi sırasında da ÖDP'liler birkaç kez aynı pankartı kaldırmaya çalıştı. Tüm bu girişimler Eğitim-Sen üyesi biri tarafından kısa süreli engellendi. Programın sonunda ÖDP ve CHP'li gruplar gerginliğin sürmemesi için meydanın iki ayrı yönüne dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious