ÖDP'ye imam hatipli başkan

ÖDP'ye imam hatipli başkan.9076
  • Giriş : 20.06.2009 / 18:21:00

ÖDP 6. Olağan Kurultayı'na tek adayla gidiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras'ın başını çektiği Özgürlükçü Sol Hareket'in (ÖSH) istifa etmesiyle çalkalanan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), 6. Olağan Kurultayı'na tek adayla gidiyor. ÖDP'nin yeni başkanı, imam hatip kökenli Alper Taş olacak.

ÖDP'nin başlayan basına kapalı 6. Olağan Kongresi'nde, delegeler başkan adayı olarak, Başkanlık Kuruyu Üyesi Alper Taş ismi üzerinde uzlaştı. Bugünkü kongrede Taş, tek aday olarak gireceği seçimde genel başkan seçilecek.

Rize Pazarlı olan Taş, Lise 2'ye kadar kadar Pazar İmam Hatip Lisesi'nde okuduğu için sosyalistler arasında 'imam hatipli devrimci' olarak tanınıyor. ÖDP İstanbul il başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı da yapan Taş, 2007 yılındaki beşinci kongrede genel başkan adayı olmuş, ancak Ufuk Uras karşısında kaybetmişti. 42 yaşındaki Taş, İÜ İletişim Fakültesi mezunu.

ÖDP daha sola...

Taş, yeni dönemde ÖDP'nin daha antiemperyalist ve antikapitalist çizgide olacağını vurgularken, özellikle Ergenekon Davası kapsamında, geçmişte darbelerle mağdur olmuş sosyalistlerin 'darbecilikle' itham edildiğini anımsatarak şöyle dedi:

"Geçmişin cunta özentileri düzenin kendisini aklarken, diğer taraftan sosyalist hareketin tarihini mahkum etmeye çalışıyor. ÖDP, bu bağlamda önemli bir direnç noktasıdır."

Taş, maneviyatçılık iddiasıyla iktidara gelen AKP'nin toplumun tüm maneviyatını tahrip ettiğini de savunarak, buna karşı duracaklarını belirtti.

İstanbul Bağımsız Milletvekili ve eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, 1 Şubat'ta yapılan olağanüstü kongrede koltuğunu kaybetmiş, kendisine destek verenlerle birlikte Özgürlükçü Sol Hareket'i (ÖSH) kurmuştu. ÖSH'liler, Uras'ın 17 Haziran'daki istifasıyla birlikte partiden ayrılınca ÖDP de ikiye bölündü.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*