ODTÜ Çince derse hazırlanıyor

ODTÜ Çince derse hazırlanıyor .3414
  • Giriş : 23.12.2007 / 11:02:00

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Çin dilini öğretmek ve kültürünü araştırmak amacıyla üniversite bünyesinde Konfüçyus Araştırma Merkezi kurulduğunu ve burada Şubat 2008'den itibaren Çince derslerinin başlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akbulut, son zamanlarda öğrencilerin Çinceye ilgi duymaya başladığını belirterek, ''Öğrencilerimiz de biliyor ki Çin 1.2 milyar nüfusu olan ve ekonomik olarak hızlı büyüyen bir ülke. Bu açıdan Çince belki de dünyada en çok kişinin konuştuğu dil. O nedenle ilgi çekiyor. Hatta Kuzey Kıbrıs'taki kampüsümüzde yaptığımız bir toplantıda öğrencilerimiz Çince öğrenmek istediklerini bize ilettiler'' dedi.

Türkiye'nin Çin'i tanımadığını anlatan Akbulut, şöyle konuştu:

''Halbuki Çinliler'in arşivlerinde Türkler ile ilgili çok fazla bilgi ve belge var. Çince bilenimiz az olduğu için, Çin uzmanımız bulunmadığı için Türk tarihini bile eksik biliyoruz. Çünkü Türkler'in en yoğun ilişkide olduğu ülkelerin başında Çin geliyor. Dolayısıyla onların arşivlerini inceleyecek bir uzman, Türk tarihine de büyük ışık tutacak. Daha da önemlisi Çin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri ve hızla ilerliyor.''

Bütün bu nedenlerle neler yapabileceklerini düşündüklerini dile getiren Akbulut, birkaç ay önce Çin Büyükelçiliği ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Büyükelçilik yetkililerinin hem Çin dilini öğretecek hem de Çin kültürünü anlatabilecek ortak bir kurum oluşturma teklifini değerlendirdiklerini belirten Akbulut, bir Konfüçyüs Merkezi kurulması çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Akbulut, Çin'in birçok ülkede bu amaçla çok sayıda Konfüçyus Enstitüsü kurduğunu, bu enstitüleri de öğretim elemanı ve finansal yönden desteklediklerini anlattı.

Üniversite bünyesinde ''Konfüçyüs Araştırma Merkezi'' kurulmasını YÖK'ün onayladığını anlatan Akbulut, ''Merkezde Şubat 2008'den itibaren Çince öğretimine yönelik derslere başlanacak. Çin'den gelecek bir öğretim elemanını bekliyoruz'' dedi.

-''ODTÜ DIŞINDAKİLER DE BAŞVURABİLECEK''-

Akbulut, şunları kaydetti:

''Bu merkez, hem ODTÜ'dekilere hem de ODTÜ dışından isteyen herkese Çince dersi verecek. Dersi bitirenlere sertifika verilecek. Daha sonra bunu lisansta kredili ders haline getireceğiz. Bu merkez, hem ders verecek hem de Çin kültürünün öğrenilmesini sağlayacak.

Çin Asya'nın en büyük ülkesi ve çok ilgi çeken bir ülke. Bu ülkeyi iyi tanımak lazım. Türkiye'de Çin kültürünü, Çin tarihini ve ekonomisini bilen çok fazla Çin uzmanı yok. Bu merkez hem Çin ile ilgili araştırma yapacak hem de Çin'i iyi tanıyan uzmanlar yetiştirecek. Zaman içinde de hem lisans, hem master, hem doktora dersleri vereceğiz. Tabii bunlar sonraki aşamalar. İlk aşamada Çince öğretmemiz lazım.''

Konfüçyus enstitüleri olan ülkelerdeki üniversitelerin rektörleri ve bu enstitülerin yöneticilerinin toplantı için iki hafta önce Çin'e davet edildiğini kaydeden Akbulut, ''Çinliler çeşitli ülkelerde 120 civarında Konfüçyus Enstitüsü kurmuşlar. Toplantıda tüm dünyadaki Konfüçyus enstitülerinin bulunduğu üniversitelerin rektörleri, yöneticileri vardı. 800'e yakın kişi katıldı. ABD'de çok sayıda Konfüçyus enstitüsü kurmuşlar, ben şaşırdım. İngiltere'de, Almanya'da, Hollanda'da bütün Avrupa ülkelerinde var. Çok önem veriliyor. Türkiye'de ise bir tek bizde kuruldu'' diye konuştu.

-''ÇİN'DEN ÖĞRENCİ ÇEKİLEMEDİ''-

Akbulut, Türkiye'deki üniversitelerde Çinli öğrenci okumasının da önemli olduğunu belirterek, öğrenci fuarlarına Türk üniversitelerinin tanıtım broşürlerini ve CD'leri gönderdiklerini kaydetti.

Akbulut, ''Çin'e de ekip gönderdik ama istediğimiz oranda Çin'den öğrenci çekilemedi çünkü Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Çin arasında denklikle ilgili bir protokol imzalanması gerekiyor. Bu imzalanmadığı için oradan sistematik bir şekilde öğrenci getirme şansımız olmuyor. O yüzden Türkiye'de Çinli öğrenci sayısı çok sembolik. Sadece Güney Kıbrıs'ta 2 bin Çinli öğrenci var. Tüm Türkiye'de ise 2 bin Çinli öğrenci yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious