ODTÜ ile Gökçek'in 'arsenikli su' kavgası

ODTÜ ile Gökçek'in 'arsenikli su' kavgası.12742
  • Giriş : 16.07.2008 / 22:22:00

ODTÜ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki 'arsenikli su' kavgası başka boyutlara vardı! Belediye, üniversitenin kaçak yapılarını yıktıracak!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Kampüsü"ndeki 45 bina için kaçak olduğu gerekçesiyle toplam 1 milyon 800 bin YTL para cezası kesti. Belediye, kaçak yapıların mevzuata uygun hale getirilmemesi durumunda yıkılmasına karar verdi.

Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak üzere yaklaşık yarım asır önce kurulan ve halen 21 bin öğrencinin öğrenim gördüğü ODTÜ"nün rektörlük binası, birçok fakültesi ve enstitülerinin de aralarında bulunduğu tesisler yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

SUDAN RUHSAT KAVGASINA

ODTÜ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki 'arsenikli su' kavgası, yeni bir boyuta taşındı. Büyükşehir Belediyesi'nin içme suyundaki arsenik miktarı konusunda yayınladığı bir analiz raporunun ODTÜ tarafından hazırlandığını duyurmuş, ODTÜ böyle bir rapor hazırlamadığını duyurarak Belediye ile karşı karşıya gelmişti. Bu tartışmanın üzerinden çok geçmeden Büyükşehir Belediyesi 50 yıllık geçmişe sahip ODTÜ Kampusundaki binaların, 'Ruhsatsız yapılaşmalar konusunda kötü örnek teşkil ettiklerini, plansız, imar mevzuatını hiçe sayarak bina yaptıkları hakkında şikayetler üzerine yapılan inceleme sonucunda İmar Kanunu'na göre, onaylı uygulama imar planı, parselasyon planları, mimari proje onayları ve yapı ruhsatlarına rastlanılmadığını' duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi"nden yapılan yazılı açıklamada, “belediye sınırlarındaki ruhsatsız yapılaşmalar konusunda kötü örnek teşkil ettikleri, plansız, projesiz, ruhsatsız, imar mevzuatını hiçe sayarak bina yaptıkları hakkında şikayetler üzerine Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile ilgili inceleme neticesinde, 3194 sayılı İmar Kanunu"na göre, onaylı uygulama imar planı, parselasyon planları, mimari proje onayları ve yapı ruhsatlarına rastlanılmadığı” belirtildi.

MEVZUATA UYGUN HALE GETİRİLMEZSE YIKILACAK

Açıklamada, ODTÜ"deki kaçak yapılarla ilgili yapı tatil tutanağının düzenlenip, Çankaya Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğüne tebliğ edildiği, kaçak yapıların mühürlenmesinin ardından ODTÜ Rektörlüğüne söz konusu aykırılıkların giderilmesi için süre verildiği, buna karşın üniversite yönetiminin mührün kaldırılması hususunda herhangi bir girişiminin bulunmadığı ifade edildi.

Belediye Encümeni, bu nedenle, 3194 sayılı İmar Kanunu"nun 42. maddesinin 1. fıkrası gereğince ODTÜ içindeki 45 kaçak yapının her birisine 40 biner YTL olmak üzere toplam 1 milyon 800 bin YTL para cezası uygulanmasına ve yapıların ilgili mevzuata uygun hale getirilmemesi halinde Fen İşleri Daire Başkanlığınca yıkılmasına oy birliğiyle karar verdi.

GÖKÇEK: YASA EMREDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise yaptığı açıklamada, 5216 sayılı kanunun, büyükşehir belediyelerine imara aykırı yapılarla ilgili, ilk kademe belediyelerini uyarma, eksiklerini gidermesini isteme, 3 ay içinde gereken düzenlemeler yapılmazsa ilçe belediyelerinin yetkilerini üstlenme imkanı tanıdığını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, ODTÜ"deki yapılarla ilgili, Çankaya Belediyesine ikazda bulunduğunu ancak belediyenin bu konuda gereken işlemleri yapmadığını öne süren Gökçek, bu nedenle Çankaya Belediyesinin bu konudaki yetkilerinin Büyükşehir Belediyesine geçtiğini kaydetti.

Gökçek, üniversite yönetiminden ODTÜ kampüsündeki yapıların imara uygun hale getirilmesini istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “İmar Kanunu ne diyorsa o yapılacak. Her davaya bilirkişilik yapan ODTÜ"nün, kaçak yapı yapmasını anlayabilmek mümkün değil. Neden yasal yollara başvurmadılar? Bize yasal planlarını getirselerdi gerekeni yapardık. Biz üniversitelere yardımcı oluyoruz ancak yasa tanımayarak binaları kaçak yaptılar. Eğer kaçak yapılarla ilgili aykırılıklar düzeltilmezse bu yapılar yıkılacak. Yasa bunu emrediyor."

REKTÖR: VERECEK ARAZİMİZ YOK

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, ODTÜ'deki ''kaçak yapı'' iddialarıyla ilgili olarak, ''Görüntüye bakarsanız, Büyükşehir Belediyesi ne yapmaya çalışıyor: Çankaya Belediyesi ve ODTÜ işi bitirmesin de Büyükşehir'e mahkum kalsın, Büyükşehir de imar karşılığında ODTÜ'den büyük bir arazi koparsın. Bizim, öyle verecek bir arazimiz yok'' dedi.

“KAÇAK YAPILAR”

Mühürlenen ve her birisi için 40 bin YTL para cezası uygulanan yapılar şöyle: “Mimarlık, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim Fakülteleri, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleri, Enstitüler, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Binası, Yemekhane, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Kent Konukevi, ODTÜ Doğu Lojmanları, ODTÜ Batı Lojmanları, Alışveriş Merkezi, Öğrenci Yurtları, Öğrenci Konukevi, Spor Merkezi, Açık ve Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Mimarlık Amfisi, ODTÜ Kreş, ODTÜ Üçlü Amfi, Sağlık Merkezi, Mikrobiyoloji ve Biyokimya Laboratuvarı, Petrol Araştırma Merkezi, ODTÜ Kütüphane, Arkeoloji Müzesi, İnşaat Mühendisliği Laboratuvarı, ODTÜ Yaşam Merkezi, Baraka Spor Salonu, ODTÜ Rasathanesi.”

ODTÜ"NÜN TARİHÇESİ

Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956"da “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla eğitime başlayan üniversite, Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getirdi.

Çağdaş eğitimin öncüsü olan ODTÜ, ilk yıllarını Kızılay"da Müdafaa Caddesi"nde Emekli Sandığına ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında bugünkü yerine taşındı.

İlk olarak 1956"da Mimarlık Bölümü öğretime açıldı. 1957 Şubat döneminde de Makine Mühendisliği Bölümünde öğretime başlandı. 1957-1958 öğretim yılı başında mimarlık, mühendislik ve idari bilimler fakülteleri kuruldu. 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesinin kuruluşu tamamlandı. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başladı.

ODTÜ"de, 47 lisans programının yürütüldüğü 5 fakülte, 750 öğretim üyesi, 400 öğretim görevlisi, bin 400"den fazla araştırma görevlisi, 21 bini aşkın öğrenci bulunuyor. Üniversiteden bugüne kadar mezun olanların sayısı ise 80 bini aşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*