ODTÜ rektörü Akbulut'tan Gökçek'e tepki

ODTÜ rektörü Akbulut'tan Gökçek'e tepki.12742
  • Giriş : 12.06.2008 / 20:31:00

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Kesikköprü Barajı'ndaki suda arsenik bulunduğunu tekrar söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Kesikköprü Barajı'ndaki suda arsenik bulunduğunu ve oranının Dünya Sağlık Örgütü verilerinin de üzerinde olduğunu söylediklerini, ancak "Ankara'nın içme suyunda arsenik bulunduğuna dair bir tespitte bulunmadıklarını" belirtti.
Akbulut, düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin haftalık yayınlanan bülteninde, Kesikköprü ve Kızılırmak suyuna ilişkin ODTÜ'nün rapor hazırladığına dair ifadelere yer verildiğini anımsatan Akbulut, üniversitenin belediye için herhangi bir rapor hazırlamadığını vurguladı.

Prof. Dr. Akbulut, bültende yer alan analizin önceki aylarda İnşaat Mühendisleri Odası için hazırlandığını, analizde herhangi bir yoruma da yer verilmediğini kaydetti.

Bültende, "rapor" diye verilen analizin "fotomontajla" hazırlandığını ve "yorum" eklendiğini savunan Akbulut, "Bu bültene bakan, 'ODTÜ analiz yapmış, arsenik bulamamış' diye anlar. Bu tartışma üzerine uzmanlarımız tarafından Kesikköprü'nün 3 ayrı yerinden numune alındı. 2 ayrı bölümde analizleri yapıldı ve baraj suyunda arsenik bulundu. Kesikköprü'de arsenik var mı? Var ve Dünya Sağlık Örgütü verilerinin de üzerinde. Biz Ankara'nın çeşme suyunda arsenik var demedik" dedi.

Akbulut, Kızılırmak suyunun arıtılması halinde bir sorunun olmadığını, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de suyun arıtıldığı yönünde açıklamalarda bulunduğunu dile getirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akbulut, ODTÜ olarak Belediye'nin İvedik'teki arıtma tesisinde incelemelerde bulunmadıklarını, arıtma olup olmadığı konusunda resmi bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.

Akbulut, baraj suyundaki arseniğin mevsimsel olarak yağışlarla gelebileceğini ya da çevredeki sanayi tesislerinden karışmış olabileceğine işaret ederek, Kesikköprü suyunun gözlem altında tutulması gerektiğini ifade etti. Akbulut, bunun arseniğin kaynağının bulunması, arsenik oranının seyri, diğer ağır metallerin karışıp karışmadığının bilinmesi açısından gerekli olduğunu vurguladı.

Akbulut, bir başka soru üzerine, sülfat oranının yüksek olduğunun daha önceki analizlerde de tespit edildiğini belirtti. Sülfatın tek başına kanserojen olmadığını, organik maddeyle birleşmesi halinde kanserojen olabileceğini söyledi.

Akbulut, Başkan Gökçek'le telefonla görüştüklerini, raporun ODTÜ'ye ait olduğunun kanıtlanmaması halinde yasal yollara başvuracaklarını ilettiğini belirtti.

Akbulut, belediye yetkililerinin bu konuda herhangi bir iddiaları olmadığı için yasal yollara başvurup, ispat için ısrarcı olmayacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious