ODTÜ Rektörü'nden Gökçek'e hodri meydan

ODTÜ Rektörü'nden Gökçek'e hodri meydan.12742
  • Giriş : 21.07.2008 / 16:46:00

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Melih Gökçek'in, "ODTÜ'de kaçak yapı var" iddiasıyla ilgili olarak, "Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akbulut, rektörlükte düzenlendiği basın toplantısında, Gökçek'in iddialarına yanıt verdi.

ODTÜ arazisi üzerinde bulunan hiçbir binanın "imar yönünden eksiği bulunmadığını" anlatan Akbulut, "ODTÜ yerleşkesi master planı bulunması yönüyle dünyanın ilk üniversitesidir. Murat Karayalçın zamanında arazinin 1/25.000'lik ve 1/5000'lik planları yapıldı, onaylandı. Çankaya Belediyesi ile de 1/1000'lik planların yapımı için çalışmaya başladık. Fakat, 2004 yılında çıkan ilgili kanunun bir boşluğundan yararlanan Sayın Gökçek, yetkiyi kendi üzerine almaya çalıştı. Bu o kadar hızlı oldu ki, şaka sandık" diye konuştu.

Gökçek'in, daha önce medyaya, "ODTÜ bilirkişi heyetleri çalışmalarımızı engelliyor" şeklinde açıklamalar yaptığını ifade eden Akbulut, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sonra elimize söz konusu yazı geldi. Bizi korkutup, köşeye sıkıştırmak istiyor diye düşündük. Arkasından gelip, giriş kapısına mühür yazısı bırakmışlar. Kaçak olduğunu iddia ettiği binalara ilişkin de 1 milyon 800 bin YTL'lik ceza kesilmiş. Ancak, ceza yazısı henüz elimize geçmedi.

'Sayın Rektör, Başbakan ile görüşsün af çıkarsın' diyor. İyi de, bu sorunu Sayın Başbakan mı çıkardı? Sayın Başbakan'ın olaya hiçbir dahli oldu mu? Eminim, Sayın Başbakan da konuyu bizim gibi gazetelerden öğrendi. ASKİ Sosyal Tesisleri de kaçak, bazı bakanlıkların da binaları da var. Hatta 2 yıl öncesine kadar TBMM binası da bu durumda değil miydi? Sayın Gökçek, 45 milyon metrekarelik ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını istiyor. Mesele bu... Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor."

"İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ'yü haritadan silsin" diyen Akbulut, "Yani 600 binanın 45'i ruhsatsız diğerleri ruhsatlı öyle mi? Durumu anlatıyoruz. Bu binaların büyük bir kısmı ilgili kanun çıkmadan önce ta 1960'lı yıllarda inşa edilmiş. Tüm bunlar bizden koparmak istediği araziyi alma çabasından ibarettir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*