ODTÜ'de türbanlıları engellemeyen görevliye şok ceza

ODTÜ'de türbanlıları engellemeyen görevliye şok ceza.13614
  • Giriş : 05.03.2008 / 02:10:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 02:06:20

2 başörtülü öğrencinin okula girmesine izin veren görevlinin ‘temizlik’ ekibine dahil edildiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mecliste 411 milletvekilinin oyuyla kabul edilen ve üniversitelerde başörtüsünü serbestlik getiren anayasa değişikliğine rağmen, bazı rektörlerin başörtülü öğrencileri yine derslere almayarak anayasayı çiğnemelerine tepkiler sürerken ODTÜ’nin yasakçı Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut büyük bir skandala imza attı.

Anayasa değişikliği ile başörtüsünün üniversitelerde serbest olmasına dayanarak 2 başörtülü öğrencinin üniversiteye girmesine izin veren güvenlik görevlisi Soner Ercim’i görevinden alarak ‘temizlik’ ekibine dahil ettiği ortaya çıktı.

ODTÜ’DE BÜYÜK HUKUKSUZLUK

Vakit’in ulaştığı Soner Ercim olayı doğrulayarak, “Eğitim ve öğretim hürriyetinin engellenmesi suçuna dahil olmamak için görevimi yerine getirdim, ama cezalandırıldım” derken, kendisine Rektörlük emri gereği cezayı tebliğ eden ODTÜ İç Hizmetler Müdürü Mahmut Erevik ise, “Biz, bize söyleneni yapmakla hükümlüyüz. Memur olduğum için konuşamam” demekle yetindi.

ODTÜ’nin yasakçı Rektörü Ural Akbulut ise tüm ısrarlarımıza rağmen görüşme talebimizi geri çevirdi. Üniversite Basın Bürosu Müdürü Serpil Savaş aracılığıyla sorularımızı ilettiğimiz Üniversite Genel Sekreteri Haluk Darendeliler de sessiz kalmayı tercih etti.

MAZLUM-DER: “TAM BİR SKANDAL”

Mazlum-Der Genel Sekreteri Avukat Emre Yurtalan, Anayasa Değişikliği ile üniversitelerde başörtü yasağının kalktığını bir kez daha ifade ederek, düzenlemeye rağmen öğürencilerin alınmamasının suç olduğunu kaydetti. Kimsenin de yasal olmayan emri vermesine hakkı olmadığını ifade eden Yurtalan şöyle konuştu: “Bu suçu amir memur, işveren, işçi ilişkisi içerisinde işleyen bütün kişiler cezalandırılmalıdır. Fakat burada durum tam tersi olarak cereyan etmekte ve kanunu uygulayan memurlar vazifelerinden uzaklaştırılmakla karşı karşıya kalmaktadırlar. Başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan güvenlik güçleri, rektörlerin işlediği eğitim ve öğretim hürriyetinin engellenmesi suçuna dahil olmaktadırlar. Bu suça dahil olmayarak, düzenlemeye muhalefet etmek yerine verilen emri yerine getiren güvenlik görevlisinin cezalandırılması tek kelimeyle büyük bir hukuksuzluk ve skandaldır. Mazlum-Der olarak kadrosunda bekçi yazmasına karşın temizlik işinde görevlendirilen arkadaşımıza tüm hukuki desteği sağlayacağız.”

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious