ODTÜ'lüler JJ'yi mercek altına alıyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin en büyük catering firmalarından biri olan JJ, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından mercek altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bir grup öğrenci İngiltere'nin en büyük catering firmalarından JJ'i Üniversite Bitirme Projesi yaptı. ODTÜ son sınıf öğrencileri, Londra'da faaliyet gösteren ve İngiltere'nin birkaç büyük catering firması arasında yer alan JJ'i hazırladıkları proje kapsamında inceleme konusu yaptı.

Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Sefef Meral ile beş öğrencinin görev aldığı ve ODTÜ'nün yurtdışındaki ilk projesi iki dönem halında eğitim yılı sonunda tamamlanacak.

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Ece Sayın, Ezgi Çayıroğlu, Feyza Gılbas, Emre Yücel ve Burak Özdamar'ın görev aldığı proje, 1 Ekim 2006 ile 31 Mayıs 2007 tarihlerini kapsıyor.

Proje ile ilgili olarak bilgi veren Doç. Dr. Sedef Meral, son sınıf öğrencilerinin yurt içinde birçok firmada bu tür çalışma yaptığını hatırlatarak, yurtdışında ilk defa bu şekilde bir firma ile işbirliği yapıldığını kaydetti.

Meral, öğrencilerin üniversite öğrenimi sırasında aldıkları teorik bilgileri gerçek hayat tecrübesi ile birleştirmelerine imkan sağlayan projelerin yurt içinde yaygın olarak yapılmasına karşın, İngiltere'deki bir firma ile ilk defa böyle bir çalışma yapıldığın ve bunun öğrenciler açısından oldukça faydalı olacağını ifade etti. "Sistem Tasarım Projesi" adı altında Üniversite ile Endüstrinin birlikte çalışmasının öğrenciler açısından çok daha faydalı olduğunun altını çizen Meral, bu projenin yurtdışında yapılmasının, Türkiye ile İngiltere arasındaki yeni bir adımı başlatacağına işaret etti.

-Örnek işbirliği-

Projenin endüstri ayağını oluşturan JJ firmasının İnsan kaynakları Müdürü Özgür Camkıran da proje hakkında bilgi verirken, ilk defa Türkiye'den bir üniversite ile ortak proje başlattıklarını açıkladı. Projedeki amaçlarının, Türk öğrencilerin yurtdışında Avrupa normlarında çalışan bir firmayı tanımalarını amaçladıklarını anlatan Camkıran, iki Türk menşeyli kurumun buluşması açısındandan projenin önemli olduğunu bildirdi.

-Türk gençlerine destek-

Kurduğu şirketi gibi kısa sürede İngiltere'nin birkaç catering firmasından biri haline getiren JJ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamil de ODTÜ ile böyle bir proje başlatmalarındaki amacın, Türk gençlerinin Avrupa firmalarını tanımalarına imkan oluşturmak olduğunu kaydetti. Kamil, "Geçmişte bizim çektiğimiz sıkıntıları, geleceğin girişimcilerinin çekmemesi için, genç mühendis adaylarımızın Avrupa normlarında çalışan firmaları tanımaları için bu projeyi desteklediyoruz" diye konuştu.

-Projenin çalışma düzeni-

Beş ODTÜ öğrencisi iki döneme yayılan proje çerçevesinde ilk dönemde, JJ firmasında "Sistem Analizi", "Firmanın Tanımlanması", "Firmadaki Bütün Süreçlerin İzlenmesi" ve "Dağıtım Sisteminin Tanınması" gibi çalışmaların ardından problem tanımı yapacaklar. Projenin ikinci döneminde ise tanımlanan problemin çözümü üzerinde yoğunlaşılacak. Projeyi yürüten öğrenciler, çalışanları göremediği eksik ve yanlışları, dışardan farklı beş göz olarak görüp, tanımlayacak ve sorunların çözümüne katkıda bulunacak.

-JJ'in kimlik kartı-

İngiltere genelinde catering dağıtım ve pazarlama hizmeti veren JJ, 1989 yılında Kıbrıslı Türk işadamı Mustafa Kamil tarafından kuruldu. Kısa sürede sektörün çabuk gelişen firmaları arasında yerini aldı. Halen toplam 700'den fazla çalışanı ve geniş araç parkı ile sektörde İngiltere'nin en büyük ilk beş firması arasında. JJ'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamil, 2005 yılında "Yılın Girişimcisi" ödülü aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious