Ödüllü ekonomistten Obama'ya tavsiye

Ödüllü ekonomistten Obama'ya tavsiye.13320
  • Giriş : 09.11.2008 / 09:48:00

Barack Obama'nın ekonomik planı bazı çevrelerde iyimserlik yaratırken, Nobel Ödüllü Paul Krugman'dan "Tavsiyelere uyma, bütçe açığı önemli değil, harcamaları artır" çağrısı geldi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin çiçeği burnunda başkanı Barack Obama'ya bu yılın Nobel Ödülü'nü kazanan ünlü Profesör Paul Krugman'dan "Çevrendekilerin tavsiyelerine uyma" öğüdü geldi.

Yazısında Obama'nın bu süreci çok olumlu yönetebileceğine inandığını belirten Krugman, etrafında tavsiyede ve yorumda bulunanların küçük düşündüğünü ve Obama'yı da küçük düşünmeye ittiklerini dile getiridi. "Umarım Obama bu tavsiyeleri elinin tersiyle iter, cesur ve büyük düşünür" diye yazan Krugman, kamu harcamalarının artırılması gerektiği görüşünü de yineledi.

'MORAL OLUMLU YANSIR'

Krugman, gelecek yılki federal bütçe açığının 1 trilyon doları aşacağını öngürdü ve "Daha sonra bütçe fazlası vermek için buna ihtiyaç var" dedi. Krugman oluşan moralin de ekonomiye olumlu yansıyacağını düşündüğünü kaydetti. Son dönemdeki politik ve ekonomik gelişmeler konusunda rapor hazırlayan Stuart Rothenberg ise Obama'ya öncelikleri doğru belirlemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Rothenberg "Washington'da bir işe kazanarak başlarsanız bu diğer başarılarınıza da öncülük eder, kaybederek başlarsanız sürekli kaybedersiniz" dedi. Analistler ise problemlerin devam ettiğini ve Obama'nını Oval Ofise girdikten sonra işe seçim sürecinde vaadettiği vergi indirimleri ile başlamasının doğru olacağını düşünüyor. Bu politikanın başarı ile uygulanması halinde Obama'nın politik ivme yakalayabileceği ve sağlık, eğitim ve enerji gibi alanlarda vaatlerini yerine getirmesinin kolaylaşacağı dile getiriliyor.

Önceki gün ilk basın toplantısını düzenleyen Obama ekonomiyi düzlüğe çıkarmak için yapılması gerekenlerin öncelik taşıdığını belirtirken kaybedilecek anın bulunmadığını dile getirdi.


Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*