Odun fiyatları el yakıyor

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Kışın soğuk yüzünü hissetirmeye başladığı bu günlerde sobalı evde yaşayan vatandaşı, kışlık yakacak telaşı sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sıcak bir kışı arzulayan vatandaşın cebinden çıkacak yakacak parası ortalama 500-600 milyonu buluyor.

Vatandaş yakacak odun fiyatının yüksekliğinden yakınırken, odun satıcıları olan mahrukatçılar da yeterli satışı yapamadıklarından dert yanıyor. Her geçen yıl yakacak odun satışının azaldığını savunan mahrukatçılar, buna paralel olarak mesleklerinin önemini yitirdiğini belirtiyor.

Diyarbakır Mahrukatçılar Odası Başkanı Nevzat Günoğlu, yakacak odun satışının düştüğünü doğruluyor. Daha 5 yıl öncesine kadar Diyarbakır'da 20 bin ton yakacak odun sattıklarını ifade eden Günoğlu, bugün zar zor 10 bin ton yakacak odun satabildiklerini söylüyor.

Günoğlu, sadece yetersiz satışların değil, Orman Bakanlığı'nın uygulamalarının da kendilerini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bir ton odunun yüzde 20'sinin Orman Bakanlığı'na verildiğini dile getiren Nevzat Günoğlu, yine ton başına elde edilen karın 75 YTL'sini yine Orman Bakanlığı'na bağlı kurumlara verildiğini vurguluyor. Mahrukatçılar Odası Başkanı Günoğlu, kendilerini zarara uğratan uygulamanın bir an önce son erdirilmesini istiyor.

Odun satan bir başka esnaf Dursun Bektaş, normal bir ailenin kışı geçirmek için en az 1,5 - 2 ton odun tüketmesi gerektiğini, kış ortasında fiyatların artabileceği göz önünde bulundurularak, vatandaşlara kışlık yakacaklarını önceden almaları tavsiyesinde bulunuyor.

KAÇAK ELEKTRİK DE SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Diğer yandan bölgedeki kaçak elektrik kullanımı sadece devleti zarara uğratmıyor. Özellikle kış aylarında kaçak elektrik kullanımının artması yakacak odun satan mahrukatçıları da olumsuz etkiliyor. Sobalı evde yaşayan vatandaşın bir bölümü ısınmak için kaçak elektriği tercih etmesi, yakacak odunun az satılmasına neden oluyor.

Mahrukatçıların "15 yıl önce Diyarbakır'da 20 bin ton yakacak odun satıyorduk bugün ise, ancak 10 bin ton satabiliyoruz" ifadeleri kaçak elektrik kullanımının yakacak odun satışlarını olumsuz etkilediği gösteriyor. Yıllık kaçak elektrik kullanımı yüzde 62 civarında olan Diyarbakır'da bu oranın kış aylarında yüzde 70'lerin üzerine çıkması iddiayı destekliyor.

Yakacak odun satışını olumsuz etkileyen başkan neden ise, maddi durumu düşük olan vatandaşın kışlık yakacak olarak tezeğe yönelmesi olarak gösteriliyor.

GAP Master Planı'na göre, Güneydoğu'da en hızlı gelişen enerji kaynağının, yılda yüzde 8 ile elektrik. Odun kullanımının fazla artmayacağı tahmin edilmekte ve büyüme oranı yüzde 2.5 alınmaktadır. Bölgenin yakacak odun potansiyeli düşüktür. Şu anda Güneydoğu'daki toprağın yüzde 20'si orman ve fundalık olarak sınıflandırılmıştır. Daha verimli enerji ormanlarından temin edilen yakacak odunun 700 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Yakacak oduna olan bölgesel talep ise 1.5 milyon tonu buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious