Odun kömür cep yakacak

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Kış mevsiminin yüzünü iyice gösterdiği Erzurum'da halk, kışlık hazırlıklarını tamamlamaya çalışırken, odun kömür fiyatları ise adeta cep yakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum'da, uzun kış gecelerinde, eksi 40'lara kadar indiği görülen hava sıcaklıklarında donmamak için bir evde yaklaşık 1.5 ya da 2 ton kömür yakılıyor. Kışın kapıya dayanması ile birlikte işleri açılan mahrukatçılar, kömürleri dolar üzerinden aldıkları için yine dolar üzerinden satıyor. Yeni Türk Lirası (YTL) olarak ise bir ton kömür 350- 400 YTL'ye satılıyor. Vadeli satışlarda ise fiyat orantılı olarak artıyor.

Yakacak ihtiyaçlarını karşılamayı başaran vatandaşların büyük bir bölümü de, bu kez eskiyen sobalarını değiştirmeye çalışıyor. Eskidiği için sağlıklı ısı vermeyen sobalar, güçlükle alınan kömürü daha verimli ve hesaplı yakması için değiştiriliyor. Erzurum'da soba fiyatları ise 50 lira ile 500 YTL arasında değişiyor. Genellikle peşin satılan sobaları alan vatandaşlar, sobaları uzun süre inceleyerek, az yakıtla daha fazla ısı verebilecek yapıda olup olmadığına dikkat ediyor.

Kentte, yoğun bir kış hazırlığı ve alış- verişi sürerken, yakacak konusunda yazdan hazırlığını yapanlar ise oldukça rahat. Özellikle kentin kırsal kesimlerinde ikamet eden, hayvancılıkla uğraşan ve yaz mevsimi boyunca tezek biriktiren vatandaşlar, evlerinin önüne metrelerce yükseklikte tezek biriktirdiler. Sobalarını rahat bir şekilde yakan vatandaşlar, yaz mevsiminde tezeklerinin az bir kısmını satabildiklerini çünkü artık yalnızca kendilerini ısıtabilecek kadar tezek biriktirebildiklerini anlattılar.

Öte yandan, Erzurum ve bölgenin diğer illerindeki kaloriferli dairelerde, her ay 50 ile 100 dolar arasında değişen yakıt parası ödeniyor. Doğalgaz kullanıcıları ise ücret öderken büyük sıkıntı yaşıyor. Doğalgaz kullananların faturalarını tek bankada ödüyor olması metrelerce kuyrukların oluşmasına yolaçıyor. Şimdiden eksi 40 derecede soğuk kar yağışı altında Doğazgaz faturası ücretini ödeyebilmek saatlerce kuyrukta bekleyecek olmanın endişesi yaşanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious