Ofis çalışanı tehdit altında

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Yeni Zelanda'daki araştırmaya göre, saatlerini masa başında geçiren büro çalışanları da uzun süreli uçuşlarda görülen ekonomi sınıfı sendromu mağduru

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırma, "ekonomi sınıfı sendromu" olarak adlandırılan 'derin damar trombosisi'ne, uzun saatlerini masa başında hareketsiz geçiren büro çalışanlarının daha fazla meyilli olduğunu ortaya koydu. "Ekonomi sınıfı sendromu" özellikle uçakların ekonomi sınıfında uzun saatler yolculuk yapanlarda görülüyor. Wellington Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden Richard Beasley başkanlığındaki araştırmada, damar trombosisi yüzünden hastaneye yatırılanların üçte birinin, bilgisayar başında uzun saatlerini hareketsiz geçiren büro çalışanları olduğu belirtildi.

Damar trombosisi
Araştırma kapsamında incelenen damar trombosisi rahatsızlığı geçirmiş 62 kişinin yüzde 34'ünün büro çalışanı olduğu, yüzde 21'inin de kısa süre önce uzun uçak yolculuğu yaptığı ortaya çıktı.
Prof. Beasley, damar trombosisi şikâyeti bulunan bazı büro çalışanlarının günde 14 saat bilgisayar başında oturduğunu, bazılarının da hiç ayağa kalkmadan 3-4 saatini masa başında geçirdiğini söylediğini ifade etti. Ayrıca, çalışmada kimi zaman ölümcül olabilen hastalığın aslında haksız yere "ekonomi sınıfı sendromu" olarak adlandırıldığı, çünkü bu rahatsızlığın her sınıfta uçan yolcularda görülebileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious