Ofis çalışanları ağrılarından iğneyle kurtuluyor

Ofis çalışanları ağrılarından iğneyle kurtuluyor.12956
  • Giriş : 10.05.2008 / 13:01:00

Boyun , omuz , sırt ve bel ağrıları ofis çalışanlarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Doç. Dr. Turan Uslu, bu tarz ağrıları olan hastaları incecik bir iğneyle tedavi ediyor. İğne, ağrılı bölgeye batırılarak spazm çözülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırılması gereken konular, cevap verilmesi gereken telefonlar, yetiştirilmesi gereken evraklar, atılması gereken imzalar, görüşülmesi gereken insanlar, bekleyen müşteriler… Uzun çalışma saatlerine sahip ülke insanımızın hayatında artık dinlenmeye yer yok. Gelişen teknolojiyle beraber kilitlenip kaldığımız ofisler 20. yy’ın en yaygın hastalığını doğurdu. Bilgisayar ya da masa başında sürekli oturanların bel, sırt, boyun ve omuz rahatsızlıkları bitmek tükenmek bilmiyor. Tıp dünyası, kimi zaman bu rahatsızlığa birikici travma, kimi zaman da aşırı kullanım yaralanmaları, kimi zaman da aktiviteyle ilgili ağrılı sendromlar adını veriyor. Sema Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Turan Uslu’ya göre hareketsiz yaşamın ortaya çıkardığı bu iskelet sistemi hastalıklarında ağrının neye bağlı olduğunu çoğu zaman tespit etmek kolay değil.

Daha çok miyofasial Ağrı sendromu olarak nitelendirilen bu rahatsızlıklar, kaslar ve onunla ilişkili yumuşak dokularda ağrı, hareket kısıtlığı ve hassasiyet gibi belirtiler oluşturabiliyor. Doç. Dr. Uslu, bu hastalığın teşhisi için herhangi bir görüntüleme veya test yapmak gerekmediğini, hastanın hikâyesini dinlemenin çoğu zaman yeterli olduğunu söylüyor. Bu tarz ağrılarda kaslar kısalıyor, kalınlaşıyor ve kas içindeki dolaşım bozularak oksijensizlik oluşturuyor. Kendilerince türlü çareler deneyen hastalar ağrıları kronikleşince işgücü kayıpları, memnuniyetsizlik, aşırı yorgunluk, mutsuzluk ve depresyon gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlara göre bu ağrıların tedavisi oldukça zor. İlaçlar genellikle çok az işe yarıyor. Kaplıca, fizik tedavi ve benzeri yöntemler de bir yere kadar fayda sağlıyor. Egzersiz yapmak önemli olmasına rağmen maalesef hastaların çok düzenli yaptığı söylenemiyor.

Doç. Dr. Turan Uslu, bu tarz ağrısı olan hastalara iğne tedavisi uyguluyor. Amerika’da yaygın olan bu tedavi ülkemizde sadece birkaç klinikte uygulanıyor. Kuru iğneleme denilen bu yöntemde çok ince iğneler kasılmış veya kısalmış kaslara batırılarak spazm çözülüyor. İğne tedavisini birçok hastası üzerinde uygulayan Uslu, sonuçların yüz güldürücü olduğunu söylüyor. Bu yöntemin kas iskelet sistemi ağrılarının yüzde 85’inde olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Turan Uslu, hastalar kendilerine dikkat eder ve egzersizlerle tedaviyi desteklerlerse uzun süre ağrılarından kurtulabileceğini vurguluyor.

Masa başa çalışma, sadece kas sistemini değil ofis çalışanlarının bütün vücudunu etkiliyor. Mesela kuru göz sendromları, ağız kuruluğu ve ağız mukozasında sorun oluşabiliyor. Ağrıyla beraber stresin de getirdiği depresyon, mide ve bağırsak rahatsızları da ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hatta kişi sosyal rollerini yerine getirememeye başladığında psikolojik sorunları bile oluşabilir. Uslu’ya göre hareketsiz bir iş hayatı olan kişiler, boş zamanlarında mutlaka çeşitli aktivitelerle ve hobilerle uğraşmalı. Yüzme ve salon sporları da Ağrı oluşumlarını önleyebildiğini de unutmamalı. Ayrıca Türk hamamı, masaj, sauna, kaplıca tedavilerinin de ağrıyı dindirici etkilerinin olduğu da bir gerçek.

Ofis çalışanlarına uyarılar

* Uzun ve sık telefon görüşmeleriniz oluyorsa bir kulaklık-ahize sistemini tercih edin.

* Masanızı, sık kullanılan nesnelerin yakın duracağı şekilde düzenlenleyin.

* Uzun süre aynı sabit pozisyonda kalmayın.

* Günlük işlerinizi yaparken arada bir kalkıp oturun veya kısa yürüyüş molaları verin.

* Koltuğunuzun arkalığı belinizi desteklemeli.

* Dirsekleriniz ve kollarınız, dolaşım veya sinir problemlerine sebep olmayacak şekilde kolçaklar üzerinde hafifçe durmalı.

* Monitör yüzeyi temiz olmalı.

* Parlaklık ve karşıtlık (kontrast) ayarını size en uygun şekilde yapın.

* Monitörü rahat bir izleme mesafesine yerleştirin (50-75 cm).

* Klavyeyi tam karşınıza ve fazlaca uzanmanızı engelleyecek kadar yakınınıza yerleştirin.

* Görüş alanınız içerisinde yoğun ve düzensiz ışıktan kaçının.

* Mümkünse direkt olmayan veya siperlenmiş ışıklandırma kullanın.

* Bilgisayar başında çalışırken, vücudun dinlenmesi ve kendine gelebilmesi için 20-40 dakikada bir mola (3-5 dakika) vermek önemli.

* Laptop bilgisayarınızı yumuşak bir omuz askısı ve kulpu olan bir çanta ile taşıyın. Yükü dengelemek için sıkça el veya omuz değiştiriniz.

Ülkemizde sadece bir iki klinikte uygulanan iğne tedavisi, Doç. Dr. Turan Uslu’ya göre etkili bir yöntem. Uslu, ağrılı bölgeye batırdığı çok ince bir iğne ile kasılmış ve kısalmış kaslardaki spazmları çözüyor. Bu işlemi haftada bir iki kez 6-10 seans arasında tekrarlıyor.

ZAMAN CUMAERTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious