Ofis hastalıklarının maliyeti artıyor

Ofis hastalıklarının maliyeti artıyor.12956
  • Giriş : 22.05.2008 / 08:38:00

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan 'İşyerindaki hastalıkların diyet ve fiziksel aktivite ile önlenmesi' başlıklı raporda, ofislerde yayılan kronik hastalıkların önlenmesi için gereken tedbirler sıralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de daha sağlıklı bir yaşam için kapalı ortamlarda sigaranın henüz yasaklandığı bir zamanda yayınlanan raporda, kalp hastalıkları, kalp krizi, kanser, diyabet ve solunum yolları hastalıkları gibi kronik hastalıkların dünya genelindeki ölümlerin yüzde 60'ından fazlasına sebep olduğu ve önümüzdeki 25 yıl boyunca 47 milyon kişinin bu sebeplerden dolayı hayatını kaybedeği belirtildi.

Uzmanlar, bu tür hastalıkların işgücünü düşürmesi ve masrafları artırması dolayısıyla ekonomiye olan maliyetinin de çok yüksek olduğunu ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2005 - 2015 yılları arasında, bu hastalıklar nedeniyle gelir kaybı Çin'de 558 milyar dolar, Hindistan'da 237 milyar dolar, Rusya'da 33 milyar dolar ve İngiltere'de 33 milyar dolar olacak.
Problemin sadece gelişmiş ülkeler ya da yaşlı nüfusu ilgilendirmediği, tam aksine düşük ve orta gelirli ülkelerin de bu problemle karşı karşıya olduğu ve kronik hastalardan dolayı hayatını kaybedenlerin yarısının üretken yaşta olduğu belirtildi.

Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler her yıl kronik hastalıklar yüzünden 20 milyon 'üretken yaşam yılı' kaybederken bu rakamın 2030 yılına kadar yüzde 65 büyümesi bekleniyor.

Gelişmekte olan ve gelişen ülkelerde rastlanan hastalık risklerinin 'tütünsüz yaşam, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite programları' ile azaltılabileceği ve bunun sadece düşük masraflı olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlık bakım masraflarını azaltacağı, insan sermayesini koruyacağı ve sağlam bir iş dünyası oluşturacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious