Öfkeli baba mahkemeden şikayetçi oldu

Öfkeli baba mahkemeden şikayetçi oldu.10585
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:37:00

Boşanma davası sonrası çocuğu annesine verilen baba mahkemeyi adalet komisyonuna şikayet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kınık Adliyesinde zabıt katibi olarak çalıştığı belirtilen annenin, boşandığı eşinde olan çocuğunun velayetini almak için yaptığı başvuru üzerine, ''çocuğun velayetinin tedbiren anneye verilmesi'' kararı alan Kınık Aile Mahkemesi, çocuğun babası tarafından Adalet Komisyonuna şikayet edildi.

Alınan bilgiye göre, Kınık Adliyesinde zabıt katibi olarak görev yapan eşi B.K'nin kendisini aldattığını öne süren Talat K, eşinden boşanmak için Karşıyaka 2. Aile Mahkemesinde dava açtı. Çocuğunun velayetinin kendisine verilmesini isteyen Talat K, eşinin birlikte olduğu kişiyle görüntülerini mahkemeye delil olarak sundu.

Çifti boşayan Karşıyaka 2. Aile Mahkemesi, sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve pedagog raporu doğrultusunda çocuğun velayetini babaya verdi. Ancak B.K, kararı temyiz etti.

KINIK AİLE MAHKEMESİNE BAŞVURU

Davanın görülmesinden 2 ay sonra B.K, çocuğunun, babası tarafından darbedildiğini öne sürerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. B.K, 3 Şubat 2009 tarihinde de çocuğun velayetinin tedbiren kendisine verilmesi için görev yaptığı adliyedeki Kınık Aile Mahkemesine başvurdu.

Mahkeme çocuğu, Bergama Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümüne sevk etti. Çocuğun darp edilmediğini ancak anne özlemi içinde olduğunu belirleyen hastane raporu üzerine mahkeme, aynı gün çocuğun velayetini tedbiren anneye verdi.

Babanın avukatı Murat Yeşilkaya, babanın çocuğunu darbettiği iddiasının doğru olmadığını, annenin ''kötü niyetli olarak'' Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu öne sürerek karara itiraz etti. Ancak mahkeme kararını değişmedi ve velayet annede kaldı.

Bu arada, baba Talat K. hakkındaki suç duyurusu konusunda takipsizlik kararı verildi.

''ANNE ALEYHİNE 10 BİN TL TAZMİNAT DAVASI AÇTIK''

Talat K'nin avukatı Murat Yeşilkaya, Kınık Aile Mahkemesinin verdiği kararla, Karşıyaka 2. Aile Mahkemesinin verdiği kararın yok hükmünde sayıldığını öne sürerek şunları söyledi:

''Cumhuriyet Savcılığı, takipsizlik kararında annenin çocuğun velayetini almak için kötü niyetli olarak suç duyurusunda bulunduğunu belirlemiştir. Bu iftirası nedeniyle anne hakkında 10 bin TL'lik manevi tazminat davası açtık. Ayrıca Cumhuriyet savcılığına iftira nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız. Kınık Aile Mahkemesi Hakimi, Karşıyaka 2. Aile Mahkemesinin kararını yok hükmünde saymıştır. Cumhuriyet Savcılığının soruşturmasını tamamlamasını beklememiştir. 1 gün içinde başvuruyu inceleyip, çocuğu hastaneye sevk etmiş, hastane raporu babanın aleyhine olmamasına rağmen, aynı gün tedbir kararı vermiştir. Ben avukatlık kariyerimde böyle bir olaya rastlamadım. Biz bu kararın tartışmalı olduğunu düşünüyoruz.''

Avukat Yeşilkaya, baba Talat K'nin mahkemeyi Adalet Komisyonuna şikayet ettiğini, çocuğun velayetini geri almak için de gerekli hukuki girişimleri başlattıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*