Öfkeyle kalkan fibromiyalji olur

Öfkeyle kalkan fibromiyalji olur.6949
  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Vücutta dolaşan ağrıyla kendini gösteren fibromiyalji, çabuk öfkelenen veya hiç reaksiyon vermeyen insanlarda görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uyku bozukluğu ve yorgunluktan şikâyetçiyseniz sorununuz fibromiyaji olabilir. Toplumun yüzde 30-40'ında görülen rahatsızlığın tedavisinin olmadığını belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, gecesi gündüzüne karışan insanların risk altında olduğunu söylüyor.
Fibromiyalji nasıl bir hastalık?
Yaygın bir kas hastalığı ve özellikle kadınlarda sık görülüyor. Psikosomatik hastalıklar grubunda yer alan fibromiyaljiye uyku sorunu olanlarda fazla rastlıyoruz. Genelde yorgunluk hali, uykusuzluk veya aşırı uyku, tüm iskelet sisteminde veya tüm vücutta yaygın ağrıyla ortaya çıkıyor. Çok çabuk öfkelenen veya bazı olaylar karşısında hiç reaksiyon vermeyen insanlarda daha fazla fibromiyalji. Dengesiz bir ruhsal durumdan söz ediyoruz aslında. Bu insanlarda zaman zaman öfkelenmeler veya reaksiyonsuz kalmalar kas gerginliklerine yol açıyor. Bunun üzerine uykusuzluk bindiğinde kaslar yeterince dinlenemiyor, gevşeyemiyor. Genelde bu insanlar sabahları yorgun oluyor ve kalkmaları çok büyük sorun oluşturuyor. Aslında uykusuzluk çekiyorlar ve iyi uyuyamadıkları için o yorgunluk gün boyu devam ediyor. Bu hastaları tamamen tedavi etmek mümkün değil.
Kadınlarda fazla olmasının nedeni ne?
Belki kadınlar çevre faktörlerinden biraz daha fazla etkileniyorlar, sorumlulukları daha fazla... Bunların üstesinden gelmek için daha güçlü bir yapıya sahip olmak gerekiyor. Kadınlarda sorumluluk fazla olduğu için 'hangi birini yetiştireceğim' derdiyle uyku kaçıyor. Aslında hangisinin neden olduğunu bulmak çok zor. Ya hastalıktan dolayı uykusuzluk oluyor ya da uykusuzluk olduğu için hastalık belirginleşiyor. Uzun süreli uykusuzluklar veya uyku bozuklukları zaman içinde kaslardaki gerginliğin hiçbir zaman geçmemesine ve yaygın ağrıya neden oluyor.
Fibromiyaljinin belirtileri nelerdir?
Yaygın ağrı, uyku bozuklukları, yorgunluk ve bunun yanında bağırsak sorunları, kabızlık, aşırı ishal de görülebiliyor. Zaman zaman ardı ardına ishal, kabızlık gelmesi bu hastalığın belirtisi olabilir. Ağrıya neden olan çok sayıda organik hastalık var. Tanı konabilmesi için bu hastalıklar bertaraf edilmeli. Fibromiyalji deyip geçiştirilmemeli, altta yatan önemli hastalıklar da olabilir.
Riskli olan meslekler var mı?
Düzensiz çalışanlarda daha fazla. Mesela vardiya usulü çalışanlarda uyku düzeni zamanla bozuluyor. Devamlı gece çalışan veya gündüzü gecesine karışan meslekler hastalık için bir risk faktörü.
Ağrı daha çok hangi bölgeleri tutuyor?
Sırt ön planda ama genel vücut ağrıları da söz konusu. Kol ve parmaklarda da olabiliyor.
Genetik geçiş etkili mi?
Her hastalık gibi yatkınlıktan söz ediliyor, ama çok faktörlü bir hastalık. Ailesel bir faktörün varlığı da bilinmeli. Kadın olmak ve düzeni olmayan mesleklerde çalışmak riskli.
Ağrıların arttığı dönem oluyor mu?
Genelde uyku bozuklukları beraberinde depresyonu da getiriyor. Ağrı, depresyon, uyku bozukluğu ve yorgunluğu daha çok karanlık havanın olduğu, dışarı çıkılmadığı mevsimlerde fazla görüyoruz. Soğuğun da etkisi var. Çünkü soğuk kas spazmına neden oluyor. Kış, hem karanlık hem de soğuk olduğu için hastalığı olumsuz etkiliyor.
Nasıl tedavi ediliyor fibromiyalji?
Tedavisi çok zor. Tedavi denilince bir hastalığın tamamen ortadan kaldırılması anlaşılmalı. Ama fibromiyaljide bu söz konusu değil ve tekrarlama çok fazla. Çünkü etken faktörleri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Onun için de çok büyük bir silahınız yok. Genelde uyku bozuklukları ve depresyonla birlikte görüldüğü için Ağrı kesicilerin bir faydası olmuyor. Sadece antidepresanlar kullanılıyor. Uyku yapan, uykuyu düzenleyen ilaçlarımız var. Yardımcı olarak Ağrı kesiciler veriliyor. İlaç tedavisi dışında mümkün olduğunca hastaları egzersize yönlendiriyoruz. Vücudu yorarak uykuyu sağlamak için bol miktarda spor yapmalarını istiyoruz. Hasta egzersizleri yapıp altı ay-bir sene düzelebiliyor ancak daha sonra tekrar aynı şikayetlerle bize geliyor. Çok nükseden bir hastalık.
Hangi egzersizleri öneriyorsunuz?
Yürüyüş ve yüzme. Su, hem kas gevşekliği açısından iyi hem de depresif bulgularda yararlı. Yüzme daha zor bir spor ama, yürüyüş istenen zamanda ve yerde yapılabilir.
Birdenbire mi çıkıyor fibromiyalji?
Bir süreç içinde meydana geliyor. Özellikle tatillerde hastaların ağrıları giderilebiliyor. Çünkü güneş veya dinlenmek iyi geliyor.
Hangi yaş grubunda daha çok görülüyor?
Genç ve erişkinlerde daha çok rastlanıyor. Yaşlılarda fazla görülmüyor.
Fibromiyalji hastaları nelere dikkat etmeli?
Belirli saatlerde yatın, düzenli bir hayat kurun. Ne çok aşırı ne de az uyuyun. İyi uyku için odanın sıcaklığının optimal olması gerekiyor. Uykudan önce aşırı yemek yemeyin, ılık bir duş alın, çay, kahve tüketiminizi azaltın. Bunlar uykuya yardımcı olur.
Fibromiyajiden şüphelenen hastalar hastanelerin hangi birimlerine başvurmalı?
Romatoloji de ilgileniyor ancak, öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon birimlerine başvurmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious