Öfkeyle kalkıp zararla oturmayın

Öfkeyle kalkıp zararla oturmayın .8424
  • Giriş : 16.10.2007 / 08:59:00

Herhangi bir olayla karşı karşıya kalındığında tepki vermeden önce 15 saniye düşünülmesi, daha sonraki yanlış davranışları önlemek açısından son derece önemli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Ruken Aydıner, 'Öfkeyle kalkan, zararla oturur' sözüne dikkat çekerek öfkeyi yenme yollarını anlattı.

ÖFKENİZİ BAŞKALARINA YANSITMAYIN
Aydıner, öfkenin 7'den 77'ye herkeste olan normal bir duygu olduğunu vurgulayarak yetişkinlerin öfkelerini başkalarını kırarak, çocukların ise ağlayarak yatıştırdığını anlattı. Aydıner, öfkenin insanlarda çeşitli şekillerde ortaya çıkabileceğini ifade ederek, 'Genelde insanların haksızlığa uğradıklarında ortaya çıkan öfkede çocuklar, ağlarlar veya bir yerlere tekme atarak giderirler. Yetişkinler ise öfkelerini diğer kişileri incitmek için verilmiş bir onay olarak görürler. Oysa ki insanlar öfkelendiklerinde kendileri ile belli saatlerde baş başa kalıp, kendilerini dinlendirmeliler. Yapılan bu davranış insanların öfkesinin geçmesine vesile olacağı gibi, ev hanımı veya herhangi bir işte çalışan kişinin verimini de artırıyor' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious