Oflu'nun çöp derdi Pepe'yi gerdi

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trabzon’a çöp depolama tesisi yaptırmak isteyince Karadeniz fıkralarına konu olabilecek olaylar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM kulisinde gazetecilerle sohbet eden Pepe, Çevre Yasası’nı ciddiye almayan belediyelerin cezalar yağmaya başlayınca harekete geçtiğini, birbiri ardına atık ve çöp depolama tesisleri yapıldığını kaydetti. 41 ilde çöp depolama tesisi yapılmaya başlandığını belirten Pepe, Eskişehir, Mersin ve Erzurum’da hiç atık tesisi bulunmadığını kaydederken, "Sadece il belediyeleri değil 3225 adet belediye var. Bunların her biri bir tesis yapsa Türkiye’nin her tarafı çöplük olur. Belirli bölgelerde toplam 120 tesis yapılacak" diye konuştu.

Urfa, Şırnak, Erzumun, Ağrı, Bolu ve Zonguldak’ta da katı atık tesisleri yapıldığını belirten Pepe, Giresun ve Ordu’da tesis yerine itirazlar nedeniyle henüz başarı sağlayamadıklarını söyledi.

Fıkra gibi

Pepe, Trabzon’da yapılmakta olan çöp depolama tesisi konusunda da fıkraları aratmayan olayları zaman zaman Karadeniz şivesi kullanarak şöyle anlattı:

"Trabzon-Çamburnu’nda çöp tesisi yapılıyor. Yerel sivil toplum örgütleri Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’a ’bu tesis çevre için riskler oluşturuyor’ diye şikayet mektubu yazmışlar. Roth da ’Burada bir tesis yapılıyormuş, bu da çevre için riskler oluşturuyormuş. Bilginize’ diyerek Başbakan’a mektup göndermiş. Başbakan da mektubu ’gereğinin yapılması’ için bana gönderidi. ’Bu ne Osman?’ dedi. Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl de ’risk var’ diyenleri bana ’bir dinleyin’ diye getirdi. Tesisi anlattım ’koku aktarma istasyonu yapılacak. Hiçbir şekilde koku olmayacak, çöp suyu şehre damlamayacak. Örnek modern tesisler var, gidin bakın. İstanbul Piyalepaşa Bulvarı’nda gidin bakın mahallenin ortasındadır’ dedim. Belediye Başkanı inşaat mühendisi, dediklerimi anladı. Yoksa meramımı anlatamazdım."

’Of’un toprağı mubarek’

"Bu badireleri atlattık, bu sefer Oflular çıktı ortaya. O tesise Rize’nin çöpü de gelecek. Demezler mi ’Of’un toprağı mubarek yerdir. Rize’nin çöpünü buraya döktürmeyiz’ diye. Rizeliler de, ’Oflular bize bir oyun yapacaklar, paramızı alıp çöpü dökmeyecekler’ diye inat ettiler. Çöpleri valiliğin önüne döktüler. Benden çöp arabası istediler. ’Ben size araba yerine çöpleri bertaraf etmek için para vereyim’ dedim. Sonunda ikna oldular. İtirazlar ve davalar nedeniyle 6-7 ay kaybettik. Ama sonunda yaptık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious