Öger: "AB konusu iç politika malzemesi olmamalı"

Öger:
  • Giriş : 24.05.2008 / 17:19:00

Vural Öger, AB ile müzakerelerini tamamlamış bir Türkiye'nin, gelişmiş bir ülke olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da bulunan AB Milletvekili Vural Öger, AB'nin Türkiye'de algılanmasında bazı hatalar ve eksiklikler olduğunu belirtti.

AB ile "tam üyelik hedefiyle" başlayan müzakerelerde bir sapma olmadığını bildiren Öger, Avrupa'dan Türkiye'ye gelen bazı politikacıların açıkladıkları fikirlerin bu kişiler sanki AB'yi temsil ediyormuş gibi algılandığını ve yanlış yorumlara yol açtığını ifade etti.

Öger, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin görüşlerinin de aynı kapsamda ele alınması gerektiğini belirterek, "Sarkozy eşittir AB değildir. Sarkozy 27 Avrupa ülkesinden birinin devlet başkanıdır. Türkiye'nin muhatabı Fransa değil AB Konseyi ve AB Komisyonu'dur" diye konuştu.

Türkiye'yi ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun "Müzakereleri bitirmiş olan bir Türkiye'nin AB'ye girmesini hiçbir güç engelleyemez" dediğine dikkat çeken Vural Öger, asıl konunun bu olduğunu söyledi.

"Duygusal davranılmamalı"

AB konusunun partiler üstü ele alınması ve Türkiye'nin AB hedefine, hükümeti, muhalefeti, meclisi, devlet kurumları, sivil toplum örgütleri, medyası, üniversiteleriyle tek vücut olarak sahip çıkması gerektiğini ifade eden Vural Öger, "Sarkozy şunu dedi, Merkel bunu dedi gibi konulara kafamızı takmayalım. Merkel, Türkiye için imtiyazlı ortak statüsünü ileri sürebilir, ama Almanya'nın başındaki koalisyon hükümetinin dışişleri bakanı, sosyal demokrat Steinmeier Türkiye'nin üyeliğinin destekçisidir" dedi.

Öger, "Sarkozy, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkarken aynı ülkenin dışişleri bakanı Türkiye ile müzakerelerin devam etmesi konusunda olumlu bir tutum içindedir. Merkel ve Sarkozy'nin tutumları bu ülkelerin iç politikalarına yönelik anlam taşımaktadır. AB ile olan müzakerelerde tam üyelik içeren cümlelerin Fransa'nın talebi yüzünden bazı AB belgelerinden çıkarılması teknik bir anlam taşımaktadır" diye konuştu

"AB konusu iç politika malzemesi olmamalı"

Öger, Türkiye'de, demokrasiyi destekleyen AB organlarının, "AK Parti'yi destekliyor" şeklinde algılanmasının, bu yüzden AB konusunun Türkiye'de bir iç politika malzemesi haline getirilmesinin çok yanlış olduğunu ifade etti.

Vural Öger, "AK Parti'ye karşı olan kesimlerin AK Parti ile AB'yi aynı sepete koyarak AB'ye karşı olmaları, Türkiye'yi bugünü ve geleceği açısından çok olumsuz sonuçlara götürebilir. Avrupa treninden çıkan bir Türkiye'nin aşırı milliyetçilik, kökten dincilik ve Kürt sorunu gibi konularda ağır bir bedel ödeyebileceğini ve ülkenin umutsuz ufuklara sürüklenebilme tehlikesi olabileceğini bilhassa vurgulamak isterim" dedi.

Öger, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, AK Parti hakkında hazırladığı iddianamenin, Avrupa Parlamentosu içindeki Türkiye karşıtlarınca sevinçle karşılandığını gözlemekteyim. Esasen bu konuda Türkiye'ye yönelik uyarılarda bulunan parlamenterler, AK Parti kapatıldığı takdirde, Türkiye'nin AB nezdinde yaşayabileceği sorunların endişesi içinde olan, Türkiye'ye olumlu bakan ve hatta Türkiye'nin dostu olan insanlardır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious