Öğle uykusu kalp dostu

Öğle uykusu kalp dostu.15905
  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Harvard Halk Sağlığı Bölümü ve Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, öğle uykusunun kalbe iyi geldiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'nın Sesi radyosunun haberine göre söz konusu araştırma sonuçlarında şekerleme yapmanın kalp dostu olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre öğle uykusuna yatmak kalp krizinden kaynaklanan ölümleri üçte bir oranında azaltıyor.

Radyo, Amerikalıların çok küçük bir bölümü öğle uykusuna yatabildiğini dikkat çekerken Akdeniz ülkelerinde yetişkinlerin çoğunun, öğle saatlerinde kısa bir süre de olsa uyuduğunu belirtti. Haberde, Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları oranının daha düşük olarak saptandığı da vurgulandı.

26 BİN YETİŞKİN İNCELENDİ

Harvard Üniversitesi ile Atina Üniversitesi'nin yaptığı son araştırma 23 bin sağlıklı yetişkin üzerinde yapıldı. Araştırma sonucunda, haftada üç kez gündüzleri yarımşar saat uyuyanların kalp rahatsızlıklarından ölüm riskinin, hiç uyumayanlara göre, yüzde 37 oranında düştüğü görüldü.
Araştırma şekerleme yapmanın özellikle çalışan erkeklere çok iyi geldiğini gösterirken araştırmacılar da öğle uykusunun stresi azaltarak kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious