Oğlu adına Türk halkından özür diledi

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Kosova'da Türklerin çoğunlukta yaşadığı Prizren'de Türk dilinin Kosova Meclisi tarafından üçüncü resmi dil olması, bazı Arnavut çevrelerce büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sazan, Arnavutlar'ın en çok okunan "Ekspress" gazetesine yazdığı yazısında Kosova'da yaşayan Türkleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan 200 kişilik "Pirahi" adında bir kabileye benzeterek, Türkçe'nin sadece birkaç yüz kelimeden oluştuğunu ileri sürmüş: "Türk dilini kullanan söz konusu topluluk mensupları sözlüklerindeki 100 kelime ile doğar ve ölürler. İste bu onların dilidir. Sadece aile ortamında, aile ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Yani, bu dilin kullanım sahası 'Pirahi Dili' kullanım sahasından da küçüktür. Öyleyse, nüfusu 100 bini aşkın bir şehirde, Türkçe dilini konuşan (Turkophone) bir topluluğun, sadece aile ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan dillerinin resmi bir şekilde tanınmasını talep etmesi nasıl mümkün olabilir?" diye soran Krüeziu, "Böyle bir dil neden resmileştirilsin? Böyle bir dilin resmileştirilmesiyle bu topluluk ne yapabilir?" diye sormuştu yazısında.

Sazan Krüeziu'nun bu ağır eleştirileri üzerine Kosova'da yaşayan Türk toplumu büyük tepki göstermiş. Kosova Türk Aydınlar Ocağı, yayınladığı bir bildiride Sazan Krüeziu'nun Türk halkından özür dilemesini istemişti.

Beklenen özür bir ay sonra Sazan Krüeziu'dan değil, Türklerle koalisyon ortağı olan babası Prizren Belediye Başkanı Eçrem Krüeziu'dan geldi.

Prizren Belediyesi Başkanı Eçrem Krüeziu, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP'ye gönderdiği özür mektubunda, "Oğlum Sazan Krüeziu imzalı yayınlanan ve Türk toplumuna yaptığı bu ağır saldırı, beni derinden üzmüştür. Dolayısıyla tüm Türk toplumundan özür diliyorum. Bir toplumun diline saldırmak kendi toplumunun diline saldırmak anlamına gelir. Dolayısıyla Türk toplumundan bir kez daha özür diliyorum" ibareleri yer alıyor.

Krüeziu Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP'ye gönderdiği mektubun aynısını Türkiye Cumhuriyeti Kosova Türk Eşgüdüm Bürosuna da gönderdi.

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP ise, mektubundan ziyade Krüeziu'nun basının karşısına çıkarak özür dilemesini bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious