Oğlum başına ateş etti HÜRRİYET

Oğlum başına ateş etti HÜRRİYET.8061
  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Oğluma yapma etme dedim. Ellerine sarıldım. Y’yi saçlarından sürükleyerek salona getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağabeyi G.Ç.’nin töre adına vurduğu 18 yaşındaki Y.ǒyi dün kadın milletvekilleri ziyaret etti. TBMM Töre Komisyonu Başkanı AKP’li Fatma Şahin, komisyon üyeleri Semiha Öğüş ve Eyüp Sanay ile kadın milletvekili arkadaşları Gülseren Topuz ve İnci Özdemir’i de alarak hastaneye gitti. Milletvekilleri, önce Başhekim Ali Pekcan Demiröz’den Y.ǒnin durumu ile ilgili bilgi aldılar. Doktorlar, gençkızın durumuyla ilgili umutsuz bir tablo çizdiler.

Milletvekilleri, Y.ǒnin annesi ya da ailesinden birini dinlemek için ısrar edince, hastane personeli, yoğun bakımın kapısında bekleyen anne N.Ç. ile amcasının eşini ve halasının kızını bularak, başhekimin odasına getirdiler. Oldukça perişan görünen anne N.Ç, ürkek bir sesle anlatmaya başladığı hikayesinin sonunda ölümle pençeleşen kızı için ağıt yakınca, hem milletvekillerinin, hem de odadaki doktorların gözleri doldu.

N.Ç. bu kez kocasına sahip çıktı, Y’nin ablasını ve eniştesini suçladı, milletvekillerinin sorularına da zaman zaman çelişkili yanıtlar verdi. Ancak kızının yaşadıklarını, odadakileri şaşkına çevirecek ayrıntılarla dile getirdi:

BIÇAKLA TECAVÜZ

Her şey 17 Eylül 2005’de başladı. Ablası, Erzurum’a götürdü, doğum yapacağı için. Ablası hastanedeyken ilaç gerekiyor, eniştesi eve geliyor. Komşunun kızını evine gönderiyor. Yasemin’in boğazına bıçak dayıyor, elini ayağını bağlıyor, tecavüz ediyor, dövüyor. Kızımın başına gelenlerden hem ablası, hem de kocası sorumlu. Onları idam etsinler.

KIZLIK ZARI DİKERİM

Ankara’ya geldiğinde olayı bana anlattı. Aylarca olayı herkesten sakladık. Ama çocuğumun psikolojisi bozuldu. Beni bile dövüyordu. Çok etkilenmişti, bir kez kendini öldürmeye kalktı. Sonra bir doktor bulduk. Kızılay’da Abidin diye biri. 700 milyon lira aldı bizden. 2.5 aylık hamile olduğunu öğrendik. 14 Kasım’da çocuğu aldı, "Kızlık zarını dikerim, kimse anlamaz" dedi.

ABLA VE ENİŞTE SUÇLU

Y’yi babasının uzaktan akrabasıyla 9 Nisan’da nişanladık. Bu olayı sır gibi sakladık. Haziranın 3’ünde düğün oldu. Acele edildi, resmi nikah olmadan imam nikahıyla gönderdik kızı. Ertesi gün kızımı, halasının evine bırakmışlar, kız değil diye. Babası, düğününde bile yoktu, Çorum’daydı. "Kızı gönderdik" deyince onlara, "Bir kaç hafta idare edin, sonra çocuklar anlaşamadılar ayrıldılar deriz, ne olur yapmayın, bu kızın başına geleceklerden korkuyorum" dedim ama beni dinlemediler. Oğlum bunları kimden duyduysa duymuş. Silahı Urfa Siverek’te bir arkadaşından almış. Kocamın bu olayla hiç ilgisi yok. Herşeyin sorumlusu ablası ve eniştesidir. Allah onların belasını versin. Onları idam edin.

YAPMA ETME DEDİM

Abisi, gece yarısı gitti, halasının evinden alıp, evimize getirdi. "Y’yi de vuracağım, eniştemi de vuracağım" dedi. "Yapma etme" dedim. Ellerine sarıldım. Y’yi saçlarından sürükleyerek salona getirdi. Kapıya yaklaşınca Y. elinden kurtuldu ve dışarı kaçtı. Koşmaya başladı, abisi peşinden koştu ve onu asfaltta yakaladı. Y. iki elini başının arasına almış, dizlerinin üstüne yere çökmüştü. Orada ateş etti. Oğlum kaçtı.

Suçlanan enişteyi ölüm korkusu sardı

ERZURUM’da taksicilik yapan enişte O.Ö. ile eşi Ç. ve 5 çocuğu, önceki gün Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Cinayet Büro ekipleri tarafından evinden alındı. Geceyi Emniyet Müdürlüğü’nün korumasında geçiren O.Ö. dün baldızına tecavüz etmekten Adliye’ye getirildi. Sivil polislerin ördükleri etten duvar arasına saklanan ve çelik yelek giydirilen O.֒nün bir saldırıya kurban gitmemesi için çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. O.Ö. ifadesinde tecavüz suçlamasını kesinlikle kabul etmedi ve "Baldızım bana iftira atıyor. Benim böyle bir şey yapmam imkansız. En kısa sürede ailemle birlikte Erzurum’u terk edeceğim" diye konuştu.

KOCAM YAPMAZ

Y.ǒnin Erzurum’daki ablası Ç.Ö. geçen yıl kız kardeşinin ev işlerinde yardımcı olmak için Ankara’dan geldiğini doğruladı. Ç.Ö. polisteki ifadesinde, "Kardeşim bende kaldığı zaman birkaç kez izin istedi, verdim. Eve geldiğinde boynunda morluklar olduğunu gördüm. Bunların ne olduğunu sordum, ama bir şey söylemedi. Ben de bunun üzerine bir kaç gün kaldıktan sonra onu Ankara’ya geri gönderdim. Kocam, ona kardeş gözüyle bakar. Öyle bir şey yapması imkansız" dedi. Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarılan O.Ö., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. O.Ö. ile ailesi, Emniyet tarafından uzaktan koruma altında tutulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious