Oğlum kız kaçırdı, barıştırın

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

AK Parti, Şanlıurfa'da yaşanan kız kaçırma olayında arabuluculuk yaparak, muhtemel bir kan davasını önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Oğlunun Diyarbakır’dan kız kaçırması üzerine iktidar partisinden yardım istediğini belirten Şanlıurfalı Yusuf Koçak, “Oğlum yanlış yaptı, ancak kız da istemiş. Parti araya girmese biz işin içinden çıkamazdık.” dedi.

Vatandaşların sorunlarını çözmek için kurulan AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) ilginç bir yardım talebiyle karşılaştı. Geçen ay yaşanan olay şöyle gelişti: Şanlıurfa’da ailesiyle birlikte yaşayan İdris Koçak, Diyarbakır’a giderek bir süredir tanıştığı Hatice isimli genç kızı kaçırdı. Gençlerin peşine düşen kızın ailesi, Koçak ailesini, ‘Kan davası güdülür. Kızımızı geri getirin.’ diye tehdit etti. Kız tarafını sakinleştiremeyen baba Yusuf Koçak, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı’na başvurdu. Oğlunun yanlış yaptığını kabul eden baba Koçak, “Ancak kız da oğlumla evlenmeye sıcak bakıyormuş. Bize yardımcı olun.” ricasında bulundu. İl yönetimi de bu talebi geri çevirmeyerek iki tarafla görüşmeler yaptı. Ancak bu iyi niyetli girişimler kız tarafını ikna etmeye yetmedi. Bunun üzerine baba Koçak, parti genel merkezindeki AKİM yetkilileriyle temasa geçti. Ankara’ya giderek yaşananları anlatan Koçak, yardım talebini tekrarladı.

Devreye giren AKİM yetkilileri, olayın kan davasına dönüşmeden kapatılması için kızın ailesinden ricacı oldu. AK Parti Genel Merkezi’nin çabalarıyla ikna olan kız tarafı, İdris ve Hatice’nin evliliğine onay verdi. Yaşananları Zaman’a anlatan Yusuf Koçak, gençlerin hata yaptığını, kendilerinin de büyük olarak sorunu çözmeye çalıştığını söyledi. Koçak, “Bizim buralarda kız kaçırma olayı çok oluyor. Aynı zamanda kan davası da çok. Ben böyle bir şey olmasını istemedim. Gençler hata yapmış. Biz büyük olarak onlara yardımcı olmak istedik. Ancak başarılı olamadık. AK Parti’nin yardımı olmasa barış olmazdı.” diye konuştu. İdris Koçak’ın üvey annesi Emine Koçak ise, kız tarafının evliliğe onay vermemesi üzerine oğlunun böyle bir yola başvurduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious