Oğlum yanlış bir şey söylemiş!

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Yazar Orhan Pamuk'un annesi Şekure Hanım, oğlunun "1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" şeklindeki tartışmalı sözlerini 1.5 yıl sonra ilk kez yorumladı ve "Yanlış söylemiş" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Nobelli ilk Türk yazarın en çok ilgi gören kitabı "Benim Adım Kırmızı"nın kahramanlarından birine hem adını veren hem de esin kaynağı olan Orhan Pamuk'un annesi Şekure Basman eleştirilerden dert yandı. Şekure Basman, "Sevindim ama bir yandan da 'Aman Allahım, ne söyleyecekler acaba şimdi' dedim" derken, Pamuk'un yargılanmasına da yol açan, "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni öldürüldü" sözünü eleştirip, "Orhan yanlış bir şey söylemiş. Bilgisi yanlıştı herhalde" dedi.

TV'den öğrendi

Oğlunun Nobel ödülünü kazandığını televizyondan öğrendiğini aktaran Şekure hanım, "O an çok sevindim, duygularımı anlatamam. Çok güzel bir olay. Aslında Nobel'i alacağını hiç düşünmemiştim, aklıma bile gelmemişti" dedi. Yapılan eleştiriler ise anne Basman'ın sevincine gölge düşürdü. Şekure Basman, "Duyduğumda çok sevindim ama bir yandan da 'Aman Allahım, ne söyleyecekler acaba şimdi' dedim. Sonra bunları aldırmamaya karar verdim" diye konuştu. Orhan Pamuk, annesini ödül aldığının açıklanmasından bir gün sonra aramış. Oğluyla yüz yüze en son ekim ayı başında görüşen Şekure Hanım, telefon konuşmasında oğluna yürekten tebriklerini iletmiş. Şekure Basman, "eleştirilere aldırmadığını" söyledi ama Orhan Pamuk'un "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürtöldürüldü" sözlerini eleştirmekten de geri kalmadı. Şekure Hanım, "Orhan yanlış bir şey söylemiş. Bilgisi yanlıştı herhalde" dedi. Ermeni iddiaları konusundaki soruya ise, "Ermeni olaylarıyla ilgili benim hiçbir fikrim yok. Bunları biz okulda öğrenmedik. Tarih kitaplarında böyle birşey yazmadığından, bize de öğretmediler, Orhan da öğrenmedi" karşılığını verdi. Olayları basının abarttığını belirten Şekure Basman, şöyle konuştu:

'Yanlış söylemiş'

"Orhan, ufak bir İsveç gazetesine yanlış bir şey söylemiş. Bu gazetenin trajı ülkede 30-40 bin civarında. Ancak bu işi Türk basını çok büyüttü. İşin üzerine gitti, aşırı milliyetçiler dava açtı. Hükümet bu olayın üstünü kapatmak istese de basın kurcaladı. Basın kurcalamasaydı, böyle küçük bir İsveç gazetesine verdiği demeç büyümezdi. Avrupa'da da böyle kararlar alınmazdı. Basın bunu kurcalamaktan keyif duydu. Bu işte basın hatalı. Devletin dahli yoktur." Orhan Pamuk'un bütün kitaplarını okuduğunu söyleyen Şekure Basman, "Bütün kitaplarını okudum, hepsi muhteşem" dedi. Şekure Hanım'ın en sevdiği kitap ise bir karakterine hem adını verdiği hem de esin kaynağı olduğu "Benim Adım Kırmızı" romanı. Pamuk da "Benim Adım Kırmızı"daki "Şekure" karakterinin annesinden esinlendiğini anlatmıştı.

"Kavgalı değiliz"

Orhan Pamuk'un Haziran 2003'te bir İspanyol gazetesine verdiği demeçte kendisini "Ateist bir aileden gelmiş bir ateist" olarak tanımlamasından sonra anne oğulun arasının açıldığı iddia edilmişti. Şekure Basman, bu iddiayı yalanlayarak şöyle dedi: "Orhan, İspanya'da bir gazeteye 'ateist' demiş. Beni arayan gazeteye 'Bu böyle değil. Biz Müslümanız, ama namaz kılmamamızı o ateist olarak yorumlamış' dedim. Ancak ertesi gün oğlumla aramda bir kavga varmış gibi yayınlandı. Bu doğru değil. Aramızda bir sorun yok, hiç bir zaman da olmadı."

'Türkiye'de kabul görüp coşkuya vesile olmalı'

Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen yazar Orhan Pamuk, bu gelişmenin Türkiye'de kabul görmesi ve coşkuya vesile olması gerektiğini söyledi. Pamuk, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, ''Biz bunu, olağanüstü bir geçmişi ve büyük önemi olan Türk edebiyatı için bir şeref vesilesi olarak kutlamalıyız. Ben Türkçe yazıyorum, bu edebiyatın bir parçasıyım ve ödüle layık görülen bir kişi olarak da bunun bir temsilcisiyim'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious