'Oğlumu keklik gibi avladılar'

'Oğlumu keklik gibi avladılar'.11494
  • Giriş : 21.03.2008 / 15:39:00

Danimarkalı 3 kişinin saldırısına uğrayan ve beyin ölümü gerçekleşen Özgür Deniz Uzun, yaşam savaşını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doktorların yaşam destek ünitesinin fişini çekmek için verdiği süre dolmadan Özgür Deniz'in ölümü gerçekleşti. Polis, ölüm nedenini 'beyinde oluşan derin hasar' olarak açıkladı. Paskalya tatili nedeniyle hastanelerde birçok doktorun izinli olmasına rağmen Özgür Deniz'in yattığı hastanenin Adli Tıp Kurumu'na kaldırılarak otopsisinin hemen yapılması dikkat çekti. Polis, otopsi sonuçlarını mahkemede delil olarak kullanacak.

Kopenhag'ın banliyösü Taastrup'ta oturan Özgür Deniz Uzun'un ailesine taziye ziyaretinde bulunan Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Akat ve Konsolos Osman Kocabaş, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Büyükelçi Mehmet Akat, olayı büyük bir acıyla öğrendiğini söyledi. Türk gencin ölümüne neden olan saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanmış olmasının her ne kadar gideni geri getirmese de bir nebze teselli verici olduğunu belirten Akat, bu tür olayların önlenmesi için gerek Danimarka gerekse Türkiye'de bunun takipçisi olunacağını ifade etti. Büyükelçi Mehmet Akat, aileye her konuda yardımcı olacaklarına değinerek cenazenin Türkiye'ye götürülmesi için ne gerekiyorsa onun yapılacağını kaydetti.

Acılı anne;'Yavrumu keklik gibi avladılar'

Şu anda ayrı yaşayan Gülşen Uzun ve Ali Kozak çiftinin tek çocuğu olan Özgür Deniz'in suçsuz yere uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirmesine ailesi bir anlam veremiyor. Olayı bir vahşet olarak yorumlayan acılı anne, "Bu, insanlık dışı bir olay." dedi. Anne Gülşen Uzun, "Karıncayı bile incitmeyen, hiçbir günahı suçu olmayan evladım çalıştığı esnada ve yemek yerken arkadan gelen insan evladı olmayan biri şah damarına vurarak oğlumun hayatını katlediyor. Bunu yapan insan olamaz." diye feryat etti.

Kendilerinin yandığını, başkasının yanmasını istemediğini belirten gözü yaşlı baba Ali Kozak ise oğlunun ölümüne neden olan saldırganların daha önce sabıkalı olduklarını ve olaydan yarım saat önce arandıklarını söyledi. Baba Ali Kozak, saldırganlardan 15 yaşında olanının olaydan 6 gün önce üzerinde silahla yakalanıp salındığını belirterek şunları söyledi: "Oğluma saldırmadan önce de 3 ırkçı Danimarkalı aranıyor. Bu nasıl bir şey? Benim oğlumun suçu ne? Yetkililer hesap versin. Büyükelçimizden bunun takipçisi olmalarını ve bize yardımcı olmalarını istiyorum." dedi.

Özgür Deniz'in cenazesinin Türkiye'ye götürüleceği belirtildi. Ailesi, Özgür'ün Uşak'ın Sivaslı ilçesine bağlı Tatarlı kasabasında toprağa verileceğini söyledi.

İhmal mi var?

Kopenhag Emniyeti'nden bir yetkili, Türk gencine saldıranlardan 15 yaşında olanında 6 gün önce bir tabanca bulunduğunu belirtti. Polis, 3 saldırgan Danimarkalının sabıkalı olarak tanındıklarını söyledi. Aynı yetkili, Özgür Deniz'in hayatına mal olan saldırıdan yarım saat önce 3 saldırgan Danimarkalının arandıklarını belirterek, sistem nedeniyle gözaltına aldıkları halde mahkemelerin bu tür gençleri ciddi bir olay yapmadıkları sürece serbest bıraktığını kaydetti. Yaşları küçük olan 15 ve 17 yaşındaki saldırgan iki kardeşin sorunlu çocuklar oldukları, sosyal yetkililerin ihmali olup olmadığının araştırılacağı belirtildi.

Basın geniş yer verdi

Irkçı bir saldırı sonucu yaşama veda eden 17 yaşındaki Türk genci Özgür Deniz Uzun olayına Danimarka yazılı ve görsel medyası vahşi bir saldırıya geniş yer verdi. TV'ler gün boyu haber bültenlerinde olayı ilk haber olarak verirken, olayın bir ırkçı saldırı olacağı ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Danimarka yazılı basını da hastanede aile ve olayın görgü tanığı Özgür Deniz'in arkadaşı Iraklı gençle yapılan haberlere sayfalarında geniş yer verdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious