'Oğlumuzla gurur duyuyoruz'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Diplomasını ABD Başkanı George W. Bush'un elinden alan 21 yaşındaki Mahmut Durmaz'ın anne ve babası, Türkiye adına oğullarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir Buca ilköğretim Okulu'ndan mezun olan Durmaz, 1998 yılında askeri okullar sınavında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ni kazanmıştı. Askeri liseyi 3'üncülükle bitirererek, ABD'deki West Point Askeri Akademisi'nin sınavlarına girdi.

Sadece 6 kişinin girebileceği sınavda 1'inci olarak 2002'de burslu olarak ABD'ye gitti. 4 yıllık eğitim sonunda mezun olan Durmaz, geçtiğimiz günlerde diplomasını ABD Başkanının elinden alma başarısını gösterdi.

West Point Askeri Akademisi'nden mezun olan 15. Türk olarak tarihe geçen Muhmat Durmaz'ın 5 yaşından itibaren inşaatlarda çalıştığı gerçeği ortaya çıktı. Baba Ömer Durmaz, "Ben çok zorluklar çektim. Çocuklarımın aynı zorlukları çekmemesi için onları sürekli ezdim. Büyük oğlum bilgisayar mühendisi oldu. Küçük oğlu ise diplomasını ABD başkanının elinden aldı. Ben bunların her istediğini alsaydım ve kolaya alıştırsaydım bu başarılar olmazdı. "dedi.

1973 yılında Şanlıurfa'dan İzmir'e taşındıklarını beliren baba Ömer Durmaz, zor yıllar geçirdiklerini ve bu zorlukları çocuklarının çekmemesi için sürekli onları inşaatta çalıştırdığını ifade ediyor.

Küçüklüğünden itibaren çocuklarının inşaatta babalarına yardım ettiğini, kalas yada çimento taşıdıklarını ifade eden anne Fidan Durmaz, bu zorlukların onları hayata daha iyi hazırladığını aktarıyor.

Maddi durumlarının kötü olduğu için ABD'ye gidemediklerini ancak büyük oğullarını borç bularak törene gönderebildiklerini anlatan anne Durmaz, oğlunun önümüzdeki aylarda Türk Silahlı Kuvvetleri'nde gerçekleşecek törene katılacağını ve orada gururla seyredeceğini anlatıyor. Mahmut Durmaz'ın, 10 yaşındaki kardeşi Kübra Durmaz ise abisini örnek aldığını ve ileride kendisininde göz dokturu olacağını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious