Oğluna gerekli ilacı alabilmek için iş arıyor

Oğluna gerekli ilacı alabilmek için iş arıyor  .7408
  • Giriş : 03.03.2008 / 11:26:00

Manisa'nın Akhisar ilçesine bağlı Akçaalan köyünde, 10 yaşında olmasına rağmen büyüme hormonu bozukluğu nedeniyle 3-4 yaşında görünen çocuğun babası, oğlunun tedavisinde gerekli ilacın temini için iş arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baba İbrahim Avcıl, 10 yaşındaki oğlu Mustafa'nın büyüme hormonu bozukluğu nedeniyle 5 yıldır tedavi gördüğünü, ancak ilaç temini konusunda sorun yaşadıklarını söyledi.

Bu hastalık nedeniyle oğlunun 3-4 yaşındaki çocukların boy ve kilosunda olduğunu, bu duruma çok üzüldüklerini belirten Avcıl şöyle dedi:

''Oğlumuz 7 aylık dünyaya geldi, doğduğunda 750 gramdı. Büyüyemediği için 5 yıldır tedavi görüyor. Tedavisinde kullanılacak ilacın Amerika'dan getirileceği ve yıllık maliyetinin 60 bin YTL olduğu söylendi. Bu parayı ödememe imkan yok. Yeşil kartım var ama yurt dışından getirilen ilaçları karşılamıyor. SSK'ya bağlı olursam bu ilacın getirtilebileceğini öğrendim. Bu nedenle SSK primimin yatırılacağı bir işte çalışmak istiyorum. Bu konuda yardım bekliyorum.''

Çocuğun annesi Emine Avcıl da oğlunun, yaşıtlarının boyunda ve kilosunda olmamasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ''Oğlum komando olarak askere gitmek istediğini söyleyince gözyaşlarımı tutamıyorum. Bir dönüm tarlamız var, tütün ekiyoruz ama yetmiyor. Çaresiz kaldık, yetkililerin sesimizi duymasını ve yardım elini bizlere uzatmasını istiyoruz'' dedi.

İlköğretim 3. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Mustafa Avcıl da her sabah 1. sınıftaki kardeşiyle okula gittiğini, büyümesi için gerekli ilacın bir an önce alınmasını arzuladığını söyledi.

-HEKİMİN GÖRÜŞÜ-

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Betül Ersoy AA muhabirine, 5 yıldan bu yana Mustafa Avcıl'ın tedavisini sürdürdüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

''Büyüme hormonu salgılanmasına rağmen hastanın vücudundan büyüme hormonuna cevap gelmiyor. Dünyada ender görülen bu hastalığın tedavisi mümkün. Ancak tedavisinde kullanılan ilaç yalnızca ABD'de üretiliyor. Malatya'da aynı vakanın tedavisini yürüten arkadaşımla görüşüyorum. Emekli Sandığı vasıtasıyla ilaç temin edilmiş ve hasta 2 ayda 1,5 santimetre uzamış. Biz de tedavi için ABD'den ilaç getirilmesini bekliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious