Öğrenci affı 2014 - Öğrenci affı kimleri kapsıyor? - Üniversite öğrenci affı

Öğrenci affı 2014 - Öğrenci affı kimleri kapsıyor? - Üniversite öğrenci affı.32219
02.11.2013 / 08:31:20

Öğrenci affı ayrıntıları netleşmeye başladı. Üniversite öğrencilerine af getiriliyor. YÖK çalışmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Üniversitelerden çeşitli sebeplerle ilişiği kesilen öğrencilerin Meclis'ten beklediği umutlu haberi Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık verdi. Işık, "af niteliğinde" olacak, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin üniversitelerine geri dönüşünü sağlayacak düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve AK Parti ayağı olduğunu belirterek, "Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün 2011'deki "aftan" bu yana kaç öğrencinin üniversitelerle ilişiğinin kesildiğini belirlemek için çalışma yaptığı öğrenildi. 25 Şubat 2011'de yapılan düzenleme pek çok lisans ve önlisans öğrencisini mağdur etti. 25 Şubat 2011'den sonra ilişiği kesilenler, sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya başladı. Mağdurlar, kasım sonrası çıkacak affın kendileri için sene kaybı anlamına geldiğini, bu nedenle affın bir an önce çıkmasını istiyor. Üniversitelerine geri dönmek isteyen öğrencilerin taleplerini MEB ve YÖK gündeme alarak bir çalışma başlattı. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 25 Şubat 2011-25 Mayıs 2012 arasında ilişiği kesilen öğrencilerin sayısını 106 bin 791 kişi olarak açıkladı.

Ancak aradan geçen sürede ilişiği kesilen öğrenci sayısının Ekim 2013 itibarıyla 200 bine yaklaştığı öne sürüldü. 25 Şubat 2011'den bu yana üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencilerin ilişik kesme nedenleri arasında maddi yetersizlik, ailevi ve sağlık sorunları yer aldı.

Üniversiteden başörtüsü yönetmeliği nedeniyle ayrılan öğrenci ve öğretim görevlilerinin 11. af ile dönüşünü sağlamak üzere YÖK çalışma başlattı. 

Hükümet, her alanda başörtüsü konusunda yaşanan mağduriyetleri gidermek için çalışmalarına devam ediyor.

Son olarak bu kapsamda üniversitelerinden başörtüsü yönetmeliği nedeniyle ayrılan öğrenci ve öğretim görevlilerinin 11. af ile dönüşü sağlamak üzere Yök çalışma başlattı. Kurul üniversitelere yazı göndererek, 1996 ve 2013 yılları arasında kılık kıyafet kurallarına muhalefetten üniversiteden atılan öğrenci sayılarını kendilerine bildirmelerini istedi. Kurul yapacağı teknik çalışmanın ardından, daha önceki uygulamalar nedeniyle başörtüsü ve harç gibi sebeplerden mağdur olmuş öğrencilerin tekrar okula dönmesini sağlayacak.

BAŞÖRTÜSÜ VE HARÇ

Sayıları yaklaşık 200 bine yakın üniversiteden atılmış öğrenci af beklerken, Yök de bu kapsamda çalışma başlattı. En çok başörtüsü ve harç yüzünden mağdur olduklarını dilekçeleri ile belirten öğrenciler için devreye giren Yükseköğretim Kurulu(Yök), 1996 ve 2013 yılları arasında kılık kıyafet kurallarına muhalefetten üniversiteden atılan öğrenci sayılarını kendilerine bildirmelerini istedi. Böylece teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından, çıkarılması planlanan 11. af ile birlikte, daha önceki uygulamalar nedeniyle başörtüsü ve harç gibi sebeplerden mağdur olmuş öğrencilerin dönüşü sağlanacak.

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ İÇİN DE ÇALIŞMA VAR

Öte yandan üniversitelere gönderilen yazıda, konu mağduru öğretim görevlilerinin de sayısı istendi. 28 Şubat döneminde, kadın-erkek 500'e yakın öğretim görevlisi fişlenmiş, birçoğunun görevine son verilmişti. YÖK Başkanı Çetinsaya, geçmişte başörtüsü nedeniyle üniversitelerden ayrılmak zorunda kalan öğretim üyelerinin tekrar kürsülerine dönebileceklerini açıklamıştı. Bu çerçevede Yök, üniversitelerine dönmek isteyen hocalara da kapı araladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*