Öğrenci affı için süre 2 ay

Öğrenci affı için süre 2 ay.14910
  • Giriş : 29.10.2008 / 11:38:00

Af yasasıyla 7 Haziran 1995 tarihinden itibaren, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler 2 ay içinde başvurmaları halinde aftan yararlabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversite öğrencilerine "af" olanağı tanıyan yasayı onayladı. Gül, 5806 sayılı "Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Kanuna göre, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 7 Haziran 1995 tarihinden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteği ile ilişikleri kesilenler dahil her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 aylık başvuru süresi içerisinde ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla aftan yararlanacak.

Kimler faydalanacak?

1980 sonrası çıkartılan aflardan hiçbir şekilde yararlanmayanlar da bu kanun kapsamına alınacak. Bir yükseköğretim kurumu adına, yurt içinde başka bir yükseköğretim kurumunda lisansüstü öğrenim yapanlardan, başarısız olmaları nedeniyle ilişiği kesilenler de af kapsamında değerlendirilecek.

Başvuruda bulunanlar, ilgili yükseköğretim kurumları tarafından, 2 aylık başvuru süresinin dolması beklenmeden de bu haklardan yararlandırılabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte askerliğini yapanlar terhislerini; gözaltında ve ceza infaz kurumlarında bulunanlarsa bu hallerinin sona ermesini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde bu haklardan faydalandırılacak.

TSK'YA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARI

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı eğitim kurumları, polis akademisi ve bağlı yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim görürken 7 Haziran 1995 tarihinden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvurmaları halinde YÖK tarafından askeri okullar dışındaki fakülte veya yüksekokullara yerleştirilebilecekler. Belirlenen yükseköğretim kurumlarınca intibakları yapılan öğrenciler, diğer öğrenciler gibi bu haklardan yararlanacak.

ÖĞRENCİ BURSUNA YÜZDE 9 ZAM

Ekonomik krizi ve öğrencilerin geçim standardını düşmesini dikkate alan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere verilen bursu artırıyor. Kredi Yurtlar şimdilik artış oranını yüzde 9 olarak belirledi. Bu artışla birlikte öğrenci bursları 180 YTLíye çıkacak. Öğrenciler halen 165 YTL burs alıyor.
Kredi Yurtlar'ın önümüzdeki süreçte yeni artış oranını masaya yatırması bekleniyor. Hükümet 2002 yılında öğrencilere 45 YTLíden 452 bin öğrenciye öğrenim kredisi ödemesi yapmıştı. 2008 yılında 160 YTLíden 748 bin öğrenciye burs ve öğrenim kredisi, ayrıca 471 bin öğrenciye de katkı kredisi ödemesi yaptı. Toplamda öğrencilere 2008 yılında 120 milyona yakın burs verildi. 2009 yılında 335 bin yeni öğrenciye daha burs verilecek. Toplamda ise 60 milyon 300 bin YTL öğrenim ve katkı kredisi ödemesi yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*