Öğrenci affına Yazcıoğlu damgası

Öğrenci affına Yazcıoğlu damgası.10851
  • Giriş : 15.10.2008 / 22:58:00

BBP lideri Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ve girişimleriyle, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Harp Akademileri, Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü de öğrenci affı kapsamına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ve girişimleriyle, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Harp Akademileri, Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü de öğrenci affı kapsamına alındı. Yazıcıoğlu, BBP'nin girişimleriyle 1980 sonrası çıkarılan öğrenci aflarından hiç yararlanmayanların da çıkarılacak aftan yararlanacağını açıkladı.

BBP lideri Yazıcıoğlu, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, üniversitelerde öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı görüşmelerinde konuşma yaptı. Yazıcıoğlu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ve girişimleriyle, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Harp Akademileri, Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü de öğrenci affı kapsamına alındı. Yazıcıoğlu, BBP'nin girişimleriyle 1980 sonrası çıkarılan öğrenci aflarından hiç yararlanmayanların da çıkarılacak aftan yararlanacağını açıkladı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun konuşma metni

Sayın Bakan,

Değerli Başkan,

Saygıdeğer Milletvekilleri,

Ve misafirler.

Bildiğiniz üzere öğrenci affı ile ilgili kanunu teklifim bulunmaktadır. Burada bulunmamın amacı; çıkacak olan öğrenci af kanunu hakkında hem vermiş olduğum kanun teklifim hakkında bilgi vermek ve hem de bazı hatırlatmalarda bulunmak olacaktır.

Öncelikle çıkacak olan öğrenci affının öğrencilerimize ve onların yakınlarına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim. Umarım öğrencilerimiz yaşadıkları bu sıkıntıdan bir ders almıştır. Bir şeyi kaybetmeden değerinin bilinmemesinin en acı deneyimini bu çocuklarımız ve onların aileleri yaşamıştır. İnşallah buradan çıkacak olan bu fırsatı değerlendirir, kaybettiklerini tekrar kazanırlar. Komisyonunuza bazı hususlarda hatırlatmalarda bulunacağım. Zannedersem sizlere de benzeri talepler gelmiştir. Bunlar;

· Emniyet Genel Müdürlüğü ile Yüksek Öğretim arasında yapılan protokol gereği lisans tamamlama eğitimine alınan polis memurlarından başarısız olanları bu af yasa tasarısı kapsamamaktadır. Bu polislerimiz görevlerinin zorluğu sebebiyle eğitimlerini tamamlayamamış ve başarısız olmuşlardır. Çıkacak olan bu tasarıda polis memurlarımızı da göz önünde bulunduralım. Güvenliğimizi emanet ettiğimiz polislerimize bu fırsatı bir daha verelim.

· Burada hatırlanması ve kapsama dâhil edilmesi gereken ve tarafımdan da verilen kanun teklifimde belirttiğim gibi Gülhane Askeri Tıp Akademisi öğrencilerinin de kapsam içerisine alınması adil olacaktır.

· Sağlık Bakanlığına bağlı, ama şu anda kapanmış olan 3 yıllık eğitime karşılık gelen Gevher Nesibe Eğitim Enstitüsünde okurken başarısız addedilerek okullarıyla ilişiği kesilen öğrencileri de bu yasa tasarısı kapsamamaktadır. Bu öğrencilere ilk ve son defa bir şans vereceğiz. Bu sebeple burada bu öğrencilerimizi de kapsayacak şekilde düzenleme yapmamız eşitlik bakımından şarttır.

· Evet, geriye baktığımız zaman 1984, 1986, 1988, 1991, 1995, 1997, 2000 ve 2005 yıllarında öğrenci affı adı ile çeşitli sebeplerle üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere bir defa daha eğitim hakkı için fırsatlar verilmiştir. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden kanunlar geçmiştir. Ancak öyle özel durumlar olmuş ki bu boşluklar sebebiyle bir önceki af kanunundan yararlanamamış veya son öğrenci affında kapsam dışı kalmış vatandaşlarımız vardır. Bu öğrencilerimizi de göz önünde bulundurarak affın kapsam tarihini 1980 olarak alalım ve çok geniş bir kitlenin faydalanma imkânını verelim. 1980 dönemini düşünecek olursak, o dönemin travmasıyla okuluna gidemeyen, kazanmış olduğu okulunu bitiremeyen ve herhangi bir sebeple üniversiteyle ilişiği kesilen o dönemin insanlarımızı da unutmamamız vicdani bir sorumluluktur. Bu durumda olan insanlarımız, daha sonraki dönemlerde çıkan öğrenci af kanunlarından bu dönemin travmasının etkisiyle veya herhangi bir sebeple faydalanamamış olabilirler. Af fırsatını kaçırmış olabilirler.

Bu sebeple tekraren belirtmek istiyorum burada şekli verilecek olan kanunun kapsamını 1980 olarak alalım. Bu sayede geçmişten gelen ve içinde bir uhde kalan insanlarımıza da eğitimini tamamlama fırsatı vermiş oluruz. Belki yaşı da ilerlemiştir, belki eğitimini tamamladığında ekonomik bir fayda da sağlamayacaktır ama onlar için manen değerli olan yıllar önce kazanmış olduğu ve hep eksikliğini hissettiği üniversitesini bitirme ve başarma hakkını bu insanlarımızdan esirgemeyelim.

Vergisini ödemeyen, banka soyan, devletin güvenliğini tehlikeye sokan, soyguncu, hortumcu, tecavüzcü suçlulara değil yaşı ne olursa olsun okumak isteyenlere okuma fırsatı, eğitimini tamamlama şansı verelim diyorum. Burada yapılan tartışmalarda “af yetkisi yüce Mecliste kalsın mı yoksa bu yetki Üniversiteler Arası Kurula devredilsin mi” görüşleri sunulmaktadır. Biz bu tartışmaları yapıyorsak bu sistemi sorgulamamız lazımdır. Üniversitelerde atılma yoktur, atılma olmamalıdır. Üniversitelerden atılmalar kalkmalı ki her 3-5 yılda bir af kanunları çıkarma gerekliliği doğmasın. Üniversitelerimiz ve eğitim sistemimiz sorgulanmalı ve bir an evvel reformlar yapılmalıdır.

Benim buradan hatırlatacaklarım ve dikkatlerinizi çekmek istediğim konular bunlardan ibarettir. Öğrenci af kanun teklifini vermekle birlikte Hükümetin getirdiği yasa teklifini de desteliyorum. Bizlerden müjdeli haberler bekleyen öğrencilerimize ve onların değerli ailelerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Yüce komisyonu saygıyla selamlıyorum..

Sayın Genel Başkanımızın dile getirmiş olduğu görüşler ve vermiş olduğu kanun teklifi doğrultusunda,

1. Polislerden lisans tamamlamada atılanlar,

2. Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü öğrencileri

3. Gülhane Tıp Akademisi öğrencileri af kapsamına dâhil edilmiş,

4. Affın kapsam tarihi de 1980 olarak Milli Eğitim Komisyonundan geçmiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*