Öğrenci de 'dershanesiz olmaz' dedi

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Türk Eğitim-Sen'in, genel, meslek ve Anadolu lisesinden 1203 öğrenci üzerinde yaptığı anketten, ÖSS'yi kazanmak için dershaneye gitmenin şart olduğu sonucu çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğrenciler, üniversite kapısını açan Öğrenci Seçme Sınavı'nı kazabilmenin yolunun dershaneden geçtiğini inanıyor. Öğrencilerin yüzde 63.5'i “dershanesiz olmaz” derken, sadece yüzde 36.5'i dershane olmadan da sınavın kazanılabileceği kanaatinde. Öğretmenler de ÖSS'de başarı için dershaneyi şart koşmuştu.

Türk Eğitim-Sen tarafından, aralarında genel, meslek ve Anadolu lisesi öğrencilerinin de bulunduğu toplam 1203 öğrenci üzerinde yaptırılan anketin sonuçları Sendika Genel Başkanı Şuayip Özcan tarafından İçkale Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Özcan'ın açıkladığı anket sonuçlarına göre, hem siyasi hem de teknik olarak sık sık eleştirilerin merkezinde yer alan ÖSS ve dershanelerin kaçınılmaz bir gerçek.

DERSHANE OLMADAN OLMAZ

Anket kapsamında, ÖSS'deki başarıda dershanenin etkisini belirlemeye yönelik soruyu yanıtlayan öğrenciler, büyük bir çoğunlukla ÖSS'deki başarıda “dershaneyi olmazsa olmaz” görüyor. Öğrencilerin yüzde 63.5'i dershaneye gitmeden ÖSS'yi kazanamayacağına inanırken, öğrencilerin sadece yüzde 36.5'inin dershaneyi ÖSS'yi kazanmada şart görmediklerini dile getirdi.

GEREKÇELERİ

ÖSS için dershaneye gitmeyi zorunlu gören öğren öğrenciler yanıtlarını öncelikli olarak “ÖSS'de çıkan sorular işlediğimiz derslerle aynı değil, bu yüzden dershaneye gitmek zorundayız” gerekçesini dayandırdı. Öğrenciler, dershanenin test tekniği öğretmesi ve okulda aldıkları eğitimin yetersiz olmasını da gerekçeleri arasında sıraladı.

ÖĞRETMEN DE DERSHANE DEMİŞTİ

Öte yandan Türk Eğitim-Sen'in bugün açıkladığı anketin sonuçlarıyla aralık ayında öğretmenlere ilişkin açıkladığı anketin dershane bölümlerinin benzerliği dikkat çekti. Aralık ayında açıklanan ankete katılan öğretmenlerin yüzde 62.8'i dershaneye gitmeyen ya da özel ders almayan öğrencinin ÖSS'yi kazanamayacağını ifade etmişti.

ÖSS'DEN MEMNUNİYET NEREDEYSE YARI YARIYA

Öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen anketin dikkat çeken bir değer noktası ise, öğrencilerin ÖSS'den memnuniyet oranının yüksek olması. Ankete katılan öğrenciler, sık sık eleştirilen ÖSS'den yüzde 48 oranında memnunken, memnuniyetsizlerin oranı yüzde 52 düzeyinde. Sonucu yorumlayan Sendika Genel Başkanı Özcan, ankete katılanların ağırlıklı genel lise öğrencisi olmasını neden gösterdi.

Anket, öğrencilerin gelir düzeyi düştükçe dershaneye gitme oranının düştüğünü, dershaneye gitme oranının 11'nci sınıfta 10'ncu sınıfa göre daha az olduğunu gösterirken, öğrencilerin yüzde 75 yoğun tempoya rağmen sosyal faaliyette bulunabiliyor. Liselerin 4 yıla çıkartılması konusunda görüşleri sorulan öğrencilerin yarısından fazlası uygulamayı desteklediğini, eksikliklerinin giderilmesini gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious