Öğrenci okul da mahsur kalırsa...

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Üniversite sınavına hazırlanan 1 milyon 537 bin 433 adaydan bir kısmı, stresini yenmek için sınava gireceği salonda deneme testi çözdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sınava gireceği salonda stresini yenmeye çalışan Adana’lı Emre Cihangiroğlu, Cuma günü öğleden sonra sınava gireceği Ahmet Kurttepeli Anadolu Lisesi’ne gitti. Cihangiroğlu, hem salonunu öğrenmek hem de stresini yenerek sınav psikolojisine hazırlanmak istedi.

Sınava gireceği salonda yaklaşık 1.5 saatlik bir de test çözen Cihangiroğlu, okul içindeki gürültüden rahatsız olunca kapıyı da kapatarak kendini deneme sınavına verdi. Görevliler sınıfta deneme çözen Emre’yi görmediği için dış kapıyı kilitleyip gidince okul içinde mahsur kaldı.

Sınav stresini yeneyim derken, okulda mahsur kalmanın stresine giren Emre, okul müdür odasına girdi. Burada müdürün kaşesini boş bir kağıda basarak telefon numarasını öğrendiğini belirten Emre Cihangiroğlu, ”Dayımı cep telefonundan arayarak müdürün telefonun verdim. Dayım da müdürü aradıktan sonra okul görevlisi geldi, kapıyı açtı ve ben de mahsur kaldığım okuldan çıktım. Artık her şey pazar günü yapılacak üniversite seçme ve yerleştirme sınavına kaldı. Bundan sonrası hukuk fakültesini kazanacak bir puanı alabilecek soruyu yapmama bağlı.” dedi.

Emre, geçen yıl da sınava gireceği okula giderek test çözdüğünü belirterek, bunun stresi yenme açısından faydasını gördüğünü ancak, hazırlıksız olduğu için istediği bir yüksek okulu kazanacak kadar puan alamadığını vurguladı.

Öğrenciler sınavda 8 ayrı testle karşılaşacak.195 dakika sürecek sınavda 10 farklı soru kitapçığı kullanılacak ve her adaya tek soru kitapçığı verilecek. Kitapçıkta 30’ar soruluk 8 ayrı test yer alacak. Adayın 6 testte toplam 180 soruyu yanıtlaması yeterli olacak.

Sorular 5 seçenekli ve çoktan seçmeli olacak. Ortak derslerle ilgili testleri adayların tümü cevaplayabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious