Öğrenci terörü çok okulda var

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Haydarpaşa Lisesi'ndeki 'öğretmene öğrenci terörü' şok yarattı. Daha birçok lisede benzer görüntüler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SORUŞTURMA AÇILDI
SABAH'ta yer alan haber üzerine dün İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer soruşturma başlattı. Görevlendirilen iki müfettiş, olaya karışan 4 öğrencinin ifadesini aldı. Bazı öğrenciler özür yürüyüşü planlıyor.
Haydarpaşa Lisesi öğrencilerinin öğretmenlerine uyguladığı terörün görüntüleri büyük yankı yarattı. İngilizce öğretmenine sınırları zorlayan hareketlerin görüntüleri haberin yayınlanmasından sonra silindi. Ancak Türkiye'nin diğer liselerinde de benzer görüntülerin yaşandığı ortaya çıktı.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü! Eğitim-İş sendikasının genel merkezinin açıkladığına göre ise en az ücret alan öğretmenler Türkler. Ayrıca çığrından çıkmış sınıf görüntülerini internet sitelerinde yayınlamak üzere gönderen öğrenciler, artık öğretmen korkusunun tarih olduğunun kanıtı gibi. Haydarpaşa Lisesi'nden bir grup öğrencinin, ders içinde okulun, öğretmenin otorite ve saygınlığını yerle bir ettiği görüntülerin gazetemizde yer almasının ardından pek çok veli gazetemizi arayarak, ders için okula gönderdikleri çocuklarının sınıf içindeki durumlarını görüp şok geçirdiklerini belirtti. Arayan bir kısım veli ise benzer görüntülerin başka okullarda okuyan kendi çocuklarının elinde de olduğunu bildirdi, okullarda disiplinin, ahlakınve eğitimin çivisinin çıkmasına daha fazla göz yumulmayıp yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi. Gazeteyi arayan okuyucular arasında öğretmen olanlar da vardı. Öğretmen olan kesim lise öğrencilerine söz geçirmenin artık eskiye oranla çok daha güçleştiğini, öğretmenden kaynaklanan en ufak bir olumsuzlukta öğrenci ve aileler tarafından korkunç bir eleştiri bombardımanına tutulup işini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

SİTEDEKİ GÖRÜNTÜLER SİLİNMİŞ
Bu arada "youtube.com" isimli sitedeki görüntüler üzerine gözler MEB'e çevrildi. Okullarda halen geçerli olan disiplin yönetmeliğinin çağın gerçekleri ve teknolojik gelişmelerin çok dışında kaldığı, cep telefonuyla sınıfa giren her öğrencinin istediğiçirkin ortamı yaratıp, olanları kayıt etmesinin son derece sıradan hale geldiği öne sürüldü. Bu arada aynı sitedeki başka liselere ait görüntüler de Haydarpaşa Lisesi'nde olup bitenlerden çok da aşağı kalır yanı olmadığını gözler önüne seriyor. "youtube. com" dünyanın dört bir yanından isteyenin istediği video görüntüsünü yollayabildiği bir site, ancak bu görüntüler indirilip bir başkasına gönderilemiyor ve görüntüyü gönderen dışında kimse tarafından silinemiyor. Bu durumda SABAH'ın haberinin ardından öğretmene mezalim uygulayan öğrencilerin paniğe kapılıp kayıtları geri çektikleri ortada. Çünkü youtube'daki Vedat Varol görüntüleri günün ilk saatlerinin ardından artık izlenemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious